reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ustalanie granicy działki. Poradnik

Ustalanie granicy działki. Poradnik

Wyznaczaniem granic działek zajmują się geodeci. W sytuacjach gdy dotychczasowe granice działek stają się miejscem spornym, czyli miejscem naszego konfliktu z sąsiadem, warto ponownie ustalić granicę działek. Prawo określa również możliwość zasiedzenia, czyli przyznania danej działki osobie, która użytkuje ją przez co najmniej 20 lat, jeśli uzyskał posiadanie w dobrej wierze i przez co najmniej 30 lat, jeśli uzyskał posiadanie w złej wierze.

Granice działek ustalane są przez geodetę. Oprócz pierwszego wyznaczenia granic działki – zanim jeszcze postawimy płot oddzielający nas od sąsiadów, możemy również wnieść o przeprowadzenie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości – takie postępowanie jest szczególnie dobrym sposobem na rozwiązanie sporu z sąsiadami. Czasami jednak okazuje się, że ze względu na zasiedzenie sporny kawałek działki przysługuje nam, jako długoletnim użytkownikom.

Przepisy prawne traktujące o ustalaniu granic

Ustalanie granic działek wykonywane jest w ramach rozgraniczenia nieruchomości. Geodeta określa punkty i linie graniczne, stawia na gruncie znaki określające granice i nanosi je na mapy.  Rozgraniczenia pierwotnie dokonują wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast, określanie rozgraniczenia sądownie odbywa się tylko w określonych przypadkach. Prawo zaznacza, że jeśli granice stały się kwestią sporną, a nie da się ustalić ich pierwotnego przebiegu, określa się je na podstawie ostatniego stanu spokojnego – momentu, kiedy nie dochodziło do konfliktów z powodu danej granicy. Gdy takie ustalenie również nie będzie możliwe i nie dojdzie do ugody pomiędzy stronami, sąd wyznacza granicę biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, uwzględnia również możliwość wypłacenia dopłaty finansowej jednemu z właścicieli. Jeśli chodzi o miejsca graniczne, prawnie uznaje się je za miejsca wspólne – w tym płoty, rowy, a nawet drzewa i krzewy rosnące na granicy.

Zasiedzenie a granice działki

Często ustalenie granicy wiąże się z zasiedzeniem właściciela na działce – za zasiedzenie uznaje się moment nabycia prawa własności do gruntu jeśli przez dwadzieścia lat grunt ten był użytkowany przez posiadacza samoistnego. Ten okres obowiązuje tylko wtedy, jeśli posiadacz nie przejął działki w złej wierze. Gdy jednak doszło do przejęcia gruntu w złej wierze, potrzeba trzydziestu lat aby działka stała się naszą własnością. W sytuacji gdy dochodzi do sytuacji spornych warto wszcząć postępowanie rozgraniczeniowe. Jego pierwszy etap to postępowanie administracyjne, później może przejść w postępowanie sądowe.

Zobacz także:  Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik

Zobacz także:  Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Zobacz także:  Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama