reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Struktura terenów mieszkaniowych – osiedli

Struktura terenów mieszkaniowych – osiedli

Jeśli chcemy kupić mieszkanie, warto zwrócić uwagę także na strukturę osiedla, na którym się ono znajduje. Dobrze zaplanowane osiedle z reguły uwzględnia sporą przestrzeń pomiędzy budynkami, często również posiada wydzielone miejsce przeznaczone na plac zabaw dla dzieci. Co warto wiedzieć w trakcie oglądania deweloperskich planów zabudowy osiedla?

Ze względu na to, że osiedla budowane przez deweloperów oglądamy jedynie na przedstawianych nam planach, warto zapoznać się z fachowym nazewnictwem, którym określa się sposób zagospodarowania terenu. Wówczas w trakcie oglądania planów będziemy wiedzieli czym jest teren mieszkaniowy netto, czym teren usług i co znaczy modelowa dzielnica mieszkaniowa. Te informacje pozwolą nam na ustalenie jak ostatecznie będzie wyglądało osiedle i co znajdzie się obok wybranego przez nas mieszkania.

Podstawowa jednostka strukturalna – teren mieszkaniowy netto

Strukturalna jednostka mieszkaniowa to precyzyjniejsze określenie, które oznacza tyle co nasze osiedle. Na podstawową jednostkę strukturalną składa się teren mieszkaniowy netto i teren usług. Przeważnie taka podstawowa jednostka strukturalna osiedla obejmuje miejsca dla około 7 tysięcy mieszkańców. Teren mieszkaniowy netto to cała powierzchnia jaką zajmą budynki mieszkalne, dojście do tych budynków, tereny gospodarcze – na przykład śmietniki czy stacje transformatorowe i dojazd do nich a także tereny rekreacyjne – place zabaw, miejsca zieleni i wypoczynku.

Podstawowa jednostka strukturalna – teren usług

W przypadku terenów usług jest to nieco bardziej skomplikowane, gdyż tereny usług dzielą się na: tereny izolacji, czyli miejsca zapewniające odpowiednie odległości na przykład między budynkami mieszkalnymi a parkingami, tereny komunikacji – właśnie parkingi i drogi dojazdowe, tereny usług oświatowych – zaliczamy do nich szkoły, boiska, biblioteki czy świetlice, tereny rekreacyjne, czyli place zabaw i tereny zielone pomiędzy budynkami mieszkalnymi, tereny służby zdrowia – przychodnie czy żłobki a także tereny lokalnej koncentracji usług, do których zaliczamy apteki, sklepy osiedlowe, administrację osiedla itp. Dopiero połączenie terenu mieszkaniowego netto i terenu usług stanowi powierzchnię terenu brutto.

Zespół jednostek strukturalnych

Dużo większe jednostki to zespoły jednostek strukturalnych, które stanowią połączenie czterech do sześciu jednostek opisanych powyżej. Wówczas taki zespół jednostek strukturalnych jest w stanie pomieścić nawet do 42 tysięcy mieszkańców. W przypadku tego typu struktur pojawiają się również usługi II stopnia i tym samym do terenu usług dochodzą także tereny usług oświatowych – teren dla szkół średnich, teren rekreacyjny, czyli park lub zespół sportowy, teren usług kulturalnych takich jak dom kultury, teren lokalnej koncentracji usług poszerzony o lokale gastronomiczne, kina, usługi rzemieślnicze itp., teren usług technicznych – na przykład niewielkie zakłady pracy i tereny komunikacji – stacje paliw, większe parkingi. Zespół jednostek strukturalnych jest przeważnie największą jednostką, jaką buduje się w naszym kraju.

Zobacz także:  Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Zobacz także:  Zagospodarowanie działki budynku jednorodzinnego

Zobacz także:  Projektowanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości, osiedle. /Fotolia
Nieruchomości, osiedle. /Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama