reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Fińskie domy drewniane – ciekawa alternatywna dla tradycyjnego budownictwa

Fińskie domy drewniane – ciekawa alternatywna dla tradycyjnego budownictwa

Fińskie drewniane domy prefabrykowane nie są zbyt doceniane na polskim rynku, a są to budynki trwałe i ekologiczne. Najwięcej domów ekologicznych budują Finowie, domy te mają niski współczynnik przenikalności cieplnej, co przekłada się na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku nawet o 60%.

Fiński drewniany dom prefabrykowany pod względem użytkowania nie różni się prawie niczym od tradycyjnego. Budownictwo tego typu ma jednak sporo cech, które pozwalają mu się odznaczyć na tle tradycyjnych technologii. Nie dość, że taki budynek powstaje błyskawicznie, to jest również trwały i energooszczędny.

Trwałość

Kluczowym elementem sukcesu fińskich drewnianych domów modułowych jest odpowiedni proces ich prefabrykacji. Wytwarzanie każdej części budynku za pomocą wysoko rozwiniętej technologii oraz w odpowiednich warunkach temperaturowych i wilgotnościowych, zapewnia trwałość domom tego typu.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest zastosowanie w produkcji wysokiej jakości budulca. Drewno świerkowe pochodzące ze Skandynawii ma najwyższy stopień wytrzymałości, dzięki specyficznym warunkom klimatycznym, w których miało okazję rosnąć. Surowy klimat powoduje, że przyrost drewna jest o wiele mniejszy niż w strefie umiarkowanej, dzięki czemu jest o wiele bardziej twarde i odporne na odkształcenia. Dodatkowo jest ono w specjalny sposób przygotowywane – wszystkie elementy drewniane poddane są obróbce hydrotermicznej oraz wysuszone do 15% wilgotności, co gwarantuje odporność na ogień oraz ochronę przed owadami i grzybami. Każda belka zastosowana w domu tego typu posiada certyfikat wytrzymałościowy oraz certyfikat CE.

Energooszczędne i ekologiczne

Finowie są w czołówce, jeśli chodzi o budownictwo energooszczędne. Fińskie domy drewniane posiadają bardzo niskie współczynniki przenikalności cieplnej, co pozawala na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku nawet o 60%. Oczywiście idzie za tym również obniżenie kosztów utrzymania budynku, a także lepszy wpływ na środowisko przez zmniejszenie emisji CO2.

Jak zapewnia Irena Holmstedt, prezes firmy Fincomfort zajmującej się kompleksową realizacją domów Omatalo w Polsce, budynki tego producenta posiadają klasę energetyczną – A potwierdzoną certyfikatami jakości CE. – Na tak standard składa się kilka czynników i wiele lat doświadczenia. Jest to zasługa zastosowania o wiele grubszej izolacji ścian, dobrego radzenia sobie z unikaniem mostków termicznych w konstrukcji ramy, czy też montowania okien i drzwi o bardzo niskim współczynniku przenikalności. Oczywiście nie można byłoby uzyskać tak dobrych efektów bez odpowiedniego procesu wytwarzania modułów w fabrykach. Tego typu technologia pozwala na całkowite wyeliminowanie błędów w sztuce budowlanej i ciesielskiej oraz zapewnia dbałość o każdy milimetr kwadratowy produkowanego elementu, czego nie da się uzyskać, budując dom tradycyjny, bezpośrednio na placu budowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fiński dom prefabrykowany. Fot. Fincomfort Sp. z o.o. Sp.k.
Fiński dom prefabrykowany. Fot. Fincomfort Sp. z o.o. Sp.k.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama