REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Naprawa spękanej elewacji

Elewacja. Fot. Dekoral
Elewacja. Fot. Dekoral
Dekoral

REKLAMA

REKLAMA

Źle wykonana elewacja może przysporzyć sporo problemów. Jej uszkodzenie nie tylko wpływa na wygląd budynku, ale i wiąże się dodatkowymi kosztami i koniecznością przeprowadzenia remontu. Zobacz, jak naprawić popękaną elewację.

REKLAMA

Elewacja. Fot. Dekoral

REKLAMA

Pośpiech w budownictwie od zawsze był złym doradcą. Mimo dostępnych obecnie materiałów i preparatów pozwalających na szybsze wykonanie poszczególnych prac, wciąż należy brać także pod uwagę długotrwałe działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. Deszcze, śnieg czy lód, na przemian z porywami wiatru, osiadającą wilgocią i silnym nasłonecznieniem potrafią zniweczyć oczekiwania inwestora nawet po kilku latach – wydawać by się mogło – bezproblemowego użytkowania.

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim zewnętrzne warstwy budynków, które w naszym klimacie muszą radzić sobie z bardzo różnymi warunkami klimatycznymi (od wysokich temperatur i silnego nasłonecznienia latem, poprzez wysoką wilgotność powietrza jesienią, aż po bardzo niskie temperatury podczas srogich zim). Dodatkowo rosnąca świadomość dotycząca ekologicznego aspektu budowli sprawia, że nie zależy nam już jedynie na ładnie wyglądającym domu, który oferuje przeciętne warunki bytowe – coraz więcej osób poszukuje bowiem rozwiązań, które z jednej strony zapewnią realny komfort, a z drugiej będą ekologiczne, a przez to także ekonomiczne.

Aby zminimalizować dotkliwe dla domowego budżetu wydatki związane z eksploatacją obiektu, bardzo ważna jest zatem prawidłowa termoizolacja, która ma wpływ zarówno na koszty ogrzewania, jak i chłodzenia. Jej elementy to nie tylko warstwa docieplenia, ale w dużej mierze także jednolita powłoka tynku oraz farby elewacyjnej. Jeżeli dojdzie do ich zniszczenia, należy jak najszybciej wykonać prace naprawcze, aby problem nie spowodował dodatkowych zagrożeń dla całej konstrukcji budynku oraz pomieszczeń znajdujących się w jego wnętrzu. Im szybciej naprawi się uszkodzenia, tym ich koszty będą niższe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Popękana elewacja. Fot. Dekoral

Jak naprawić pęknięcia na elewacji?

REKLAMA

Elewacje narażone w okresie wiosenno-letnim na silne działanie promieni słonecznych, jeżeli nie zostały prawidłowo wykonane, potrafią pękać już po kilku miesiącach eksploatacji. Jednym z największych błędów jest bagatelizowanie tego problemu i zostawianie sobie czasu na jego rozwiązanie do następnej wiosny.

Spękana ściana zewnętrzna nie tylko nie stanowi prawidłowej ochrony przed wilgocią i niskimi temperaturami, które już niebawem będą zjawiskiem codziennym, ale powoduje, że w szczelinach mogą rozwijać się różnego rodzaju zagrożenia mikrobiologiczne w postaci glonów oraz grzybów, a w zimie wnikająca w spękania woda będzie zamarzać i coraz bardziej je rozszerzać. Warto zatem jak najszybciej przystąpić do renowacji, aby nadchodzący okres ujemnych temperatur nie spowodował całkowitego uszkodzenia termoizolacji, której wymiana na wiosnę może sporo kosztować.

W przypadku spękanych elewacji, które nie są jeszcze w tak złym stanie, że należy je całkowicie wymienić, można zastosować elastyczny podkład przed aplikacją farby. Dzięki wysokiej zawartości części stałych preparat taki tworzy wytrzymałą powłokę, dopasowującą się do faktury podłoża. Podkład o wysokiej elastyczności jest odporny na działanie wody, a przy tym przepuszczalny dla pary wodnej. Produkty można stosować zarówno na zniszczone podłoża, jak również profilaktycznie na nowe ściany w świeżo wybudowanych obiektach. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nałożyć odpowiednią farbę elewacyjną.

Ochrona uszkodzonych ścian

Ściany elewacyjne ulegają zniszczeniu najczęściej z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne. Opady deszczu, silne nasłonecznienie bądź zalegająca wilgoć sprawiają, że mury poddawane są działaniu zróżnicowanych czynników zewnętrznych, co może prowadzić do pojawienia się spękań. Tego rodzaju uszkodzenia mogą być też spowodowane niewłaściwą aplikacją tynku. Jeżeli została ona przeprowadzona z błędami lub w niesprzyjających warunkach, spękania mogą pojawiać się już w momencie wiązania tynku.

Warstwą, która stanowi bezpośrednią ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych na ściany elewacyjne, jest farba fasadowa.

Dzięki malowaniu elewacji farbą otrzymujemy dodatkową powłokę zabezpieczającą, dopasowaną kolorystycznie do indywidualnych wymagań inwestora. Dzięki temu rozwiązaniu, można obecnie stosować na elewacjach nawet ciemne oraz wyraziste kolory, wcześniej pochłaniające dużą ilość ciepła, a tym samym narażające elewację na korozję. 

Rozwiązanie systemowe

Systemowe rozwiązania, wykorzystujące elastyczny podkład oraz farbę o tych samych właściwościach, umożliwiają sprawną renowację spękanych, wcześniej eksploatowanych podłoży bądź zabezpieczenie nowych. Poza wypełnieniem powstałych szczelin i rys, bardzo ważne jest także zabezpieczenie przed ponownym pojawieniem się podobnych problemów w czym pomocna jest specjalna nanostruktura nałożonej powłoki oraz właściwości farby obniżającej temperaturę fasad.

Zobacz także:  Malowanie elewacji – jak wybrać najlepszy kolor

Zobacz także:  Tynki cienkowarstwowe. Jak wybrać ten najlepszy?

Zobacz także:  Cegła klinkierowa – materiał do wykończenia wnętrz oraz elewacji

Źródło: Dekoral

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA