| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Naprawa spękanej elewacji

Naprawa spękanej elewacji

Źle wykonana elewacja może przysporzyć sporo problemów. Jej uszkodzenie nie tylko wpływa na wygląd budynku, ale i wiąże się dodatkowymi kosztami i koniecznością przeprowadzenia remontu. Zobacz, jak naprawić popękaną elewację.

Elewacja. Fot. Dekoral

Pośpiech w budownictwie od zawsze był złym doradcą. Mimo dostępnych obecnie materiałów i preparatów pozwalających na szybsze wykonanie poszczególnych prac, wciąż należy brać także pod uwagę długotrwałe działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. Deszcze, śnieg czy lód, na przemian z porywami wiatru, osiadającą wilgocią i silnym nasłonecznieniem potrafią zniweczyć oczekiwania inwestora nawet po kilku latach – wydawać by się mogło – bezproblemowego użytkowania.

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim zewnętrzne warstwy budynków, które w naszym klimacie muszą radzić sobie z bardzo różnymi warunkami klimatycznymi (od wysokich temperatur i silnego nasłonecznienia latem, poprzez wysoką wilgotność powietrza jesienią, aż po bardzo niskie temperatury podczas srogich zim). Dodatkowo rosnąca świadomość dotycząca ekologicznego aspektu budowli sprawia, że nie zależy nam już jedynie na ładnie wyglądającym domu, który oferuje przeciętne warunki bytowe – coraz więcej osób poszukuje bowiem rozwiązań, które z jednej strony zapewnią realny komfort, a z drugiej będą ekologiczne, a przez to także ekonomiczne.

Aby zminimalizować dotkliwe dla domowego budżetu wydatki związane z eksploatacją obiektu, bardzo ważna jest zatem prawidłowa termoizolacja, która ma wpływ zarówno na koszty ogrzewania, jak i chłodzenia. Jej elementy to nie tylko warstwa docieplenia, ale w dużej mierze także jednolita powłoka tynku oraz farby elewacyjnej. Jeżeli dojdzie do ich zniszczenia, należy jak najszybciej wykonać prace naprawcze, aby problem nie spowodował dodatkowych zagrożeń dla całej konstrukcji budynku oraz pomieszczeń znajdujących się w jego wnętrzu. Im szybciej naprawi się uszkodzenia, tym ich koszty będą niższe.

Popękana elewacja. Fot. Dekoral

Jak naprawić pęknięcia na elewacji?

Elewacje narażone w okresie wiosenno-letnim na silne działanie promieni słonecznych, jeżeli nie zostały prawidłowo wykonane, potrafią pękać już po kilku miesiącach eksploatacji. Jednym z największych błędów jest bagatelizowanie tego problemu i zostawianie sobie czasu na jego rozwiązanie do następnej wiosny.

Spękana ściana zewnętrzna nie tylko nie stanowi prawidłowej ochrony przed wilgocią i niskimi temperaturami, które już niebawem będą zjawiskiem codziennym, ale powoduje, że w szczelinach mogą rozwijać się różnego rodzaju zagrożenia mikrobiologiczne w postaci glonów oraz grzybów, a w zimie wnikająca w spękania woda będzie zamarzać i coraz bardziej je rozszerzać. Warto zatem jak najszybciej przystąpić do renowacji, aby nadchodzący okres ujemnych temperatur nie spowodował całkowitego uszkodzenia termoizolacji, której wymiana na wiosnę może sporo kosztować.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »