reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik

Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik

Wybór miejsca pod budowę domu nie jest wyborem prostym. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na skomunikowanie działki z istotnymi dla nas punktami – pracą, szkołą, przedszkolem. Warto także przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji ukształtowanie terenu w wybranym przez nas miejscu, sprawdzić księgi wieczyste, mapy ewidencyjne i warunki zabudowy.

Komunikacja, sąsiedzi, zabudowa

Zanim przystąpimy do kupna działki pod budowę domu, przyjrzymy się dokładnie miejscom wokół niej. Jeśli obejrzymy sąsiednie posesje, będziemy wiedzieli jakich sąsiadów się prawdopodobnie spodziewać. Często zaniedbane ogródki i place przed domami świadczą o nieciekawości danego miejsca – wpływają one także na postrzeganie całej dzielnicy. Gdy sąsiad posiada agresywnego, głośnego psa lub gdy obok wybranej przez nas działki stoi jego zniszczona już komórka na narzędzia prawdopodobnie będziemy chcieli zredukować niedogodności z tym związane poprzez inne niż wcześniej planowane ustawienie domu. Warto obejrzeć miejscową architekturę – jeden styl domów w całej okolicy może zburzyć nasze plany co do własnego budynku. Sąsiedztwo dużych przedsiębiorstw lub magazynów prawdopodobnie będzie się wiązało ze wzmożonym ruchem i hałasem a gęsta zabudowa raczej nie pozwoli na uzyskanie spokojnej przestrzeni na ogrodzie. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest tutaj zupełnie przeciwny wybór to znaczy teren na odludziu -  prawdopodobnie czas wykonania przyłączy będzie bardzo długi. Również dojazd do tego typu działki może być utrudniony.

Drogi dojazdowe i ukształtowanie terenu

Bardzo ważne jest właśnie dlatego sprawdzenie dróg dojazdowych. Sama orientacja drogi w stosunku do działki będzie miała bardzo duże znaczenie w trakcie tworzenia projektu domu. Najlepsze działki to takie, które są tylko z jednej strony nakierowane na drogę. Wówczas możemy swobodne wygospodarować część rekreacyjną ogrodu a sypialnie i inne miejsca wypoczynku skierować oknami na przeciwną stronę posesji. Mimo to najmniej komfortowo jest wtedy, kiedy droga dojazdowa przebiega od strony południowej – nasłoneczniona strona działki pozostaje niewykorzystana. Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu należy przeanalizować czy na działce nie występują niecki, w których stoi woda, czy sama działka nie jest pochyła a także czy – w sytuacji gdy leży w pobliżu rzeki – piwnice sąsiadów nie są zalewane wodą.

Działka uzbrojona

Warto rozejrzeć się za działką uzbrojoną to znaczy taką, w pobliżu której biegną sieci wodne, kanalizacyjne, elektryczne czy gazowe. Dużym atutem jest także dostępność sieci telekomunikacyjnych. Zanim zdecydujemy się na daną działkę, mamy możliwość sprawdzenia czy na danym terenie dostępne są interesujące nas media. W każdym z zakładów – czy to elektrycznym czy gazowym uzyskamy informację o czasie i kosztach przyłączenia interesującej nas działki. Pamiętajmy, że obecnie często w pobliżu biegnie tylko sieć elektryczna a o resztę rzeczy musimy zadbać sami, dlatego tak ważne jest sprawdzenie uzbrojenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

działka
działka

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama