reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Kosze dachowe – jak należy prawidłowo je budować?

Kosze dachowe – jak należy prawidłowo je budować?

Kosze dachowe to elementy niezbędne na dachach o skomplikowanych formach. Prawidłowe wykonanie kosza dachowego zabezpiecza dach przed przeciekaniem, gwarantuje również jego dużo dłuższą trwałość. Jak dobrze zbudować kosz dachowy? Jakich materiałów najlepiej użyć aby kosze dachowe były szczelne?

Kosz dachowy to połączenia budowane na skomplikowanych konstrukcyjnie dachach, które posiadają połacie o różnych kątach pochylenia. Tam gdzie przerywa się ciągłość pokrycia całego dachu, to znaczy połacie zostają połączone pod kątem mniejszym niż 180°, należy zastosować właśnie tego typu połączenie. Ze względu na to, że kosze dachowe to jedne z istotniejszych elementów konstrukcji, powinniśmy zwrócić uwagę aby zostały wykonane starannie i z jak najlepszych materiałów – dzięki temu nasz dach nie będzie przeciekał. Podstawową funkcją koszy dachowych jest właśnie odbieranie wody z dwóch połaci i odprowadzanie jej do systemu rynnowego.

Materiały do budowy kosza dachowego

W zależności od potrzeb kosze możemy budować z różnych materiałów, na przykład z blachy aluminiowej, miedzianej, stalowej ocynkowanej, tytanowo-cynkowej lub z tworzyw sztucznych. Jednak najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pierwsze z wymienionych. Dostępne na rynku są blachy koszowe gładkie lub ryflowane, z rąbkiem stojącym po obu stronach blachy, z żebrem odbojowym w linii osi kosza lub zagłębione, które znajdują zastosowanie przy koszach długich i płaskich. Bardzo istotne jest również wybranie odpowiedniego podkładu pod kosz dachowy. W zależności od tego, jak duże są połacie, jaki kąt pochylenia tworzy dach a także jakiej wielkości będzie strefa śniegowa, powinniśmy wybrać podkład z łat albo podkład z desek zamontowanych w obrębie krokwi koszowej.

Blachy koszowe są najczęściej dostarczane z systemem dachowym i przeważnie mają wymiary 0,5 m szerokości i 1,6 m długości, jednak można je łatwo formować, co pozwala na ich obróbkę bezpośrednio na dachu.

Membrana dachowa

Zanim zaczniemy montować kontrłaty, łaty i samą blachę koszową, pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu membrany dachowej, czyli inaczej folii dachowej. Zaczynamy zawsze od pasa wzdłuż krokwi koszowej, następnie drugi pas prowadzimy na przeciwległą połać a trzecią część układamy w osi kosza. Pamiętajmy o umocowaniu tak ułożonej folii dachowej takerem do krokwi – nie wolno jednak przytwierdzać folii do samej osi kosza, gdyż może to spowodować przenikanie wody pod warstwę wstępnego krycia.

Układanie blachy koszowej

Gdy przygotujemy już odpowiednio membranę dachową, należy przystąpić do układania blachy koszowej. Zaczynamy od okapu w stronę kalenicy. Najłatwiej montować blachę przy pomocy klamer do łat. Istotne aby blacha koszowa zachodziła przynajmniej 10 cm na blachę zamontowaną niżej.

Zobacz także:  Krycie dachu podczas silnych podmuchów wiatru

Zobacz także:  Kosz dachowy – newralgiczny element dachu

Zobacz także:  Wybór ceramicznego pokrycia dachowego – krok po kroku

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Röben
fot. Röben

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama