reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Umowy budowlane – rodzaje

Umowy budowlane – rodzaje

Aby wszystko było zgodne z prawem, roboty budowlane powinny być wykonywane wyłącznie na podstawie umów zawartych pomiędzy inwestorem a wykonawcą.

Umowa jest dwustronną czynnością prawną, której zadaniem jest ustalenie wzajemnych stosunków prawnych pomiędzy dwiema stronami.

Strony zawierające umowę mogą zawrzeć współpracę wg własnego uznania, tak by cel i treść umowy nie sprzeciwiały się właściwości danego stosunku prawnego, czy ustawie.

Najpopularniejszym rodzajem umów zawieranych w budownictwie są:

– umowa o wykonanie projektu budowlanego
– umowa o roboty budowlane
– umowa pomiędzy generalnym wykonawcą a podwykonawcą na konkretne roboty
– umowa o zastępstwo inwestycyjne

Czym się charakteryzują?

Umowa o wykonanie projektu budowlanego

To umowa, która zawierana jest pomiędzy zamawiającym projekt, a projektantem. Umowę tę można zawrzeć w postaci zamówienia złożonego na podstawie przepisów kodeksu cywilnego jeśli zamawiane prace projektowe nie będą realizowane ze środków publicznych. Przedmiotem umowy może być wykonanie projektu budowlanego oraz szczegółowe rozwiązania projektowe niezbędne do wykonania budynku lub robót budowlanych wg konkretnych wymagań technicznych.

W przypadku zamówień publicznych w sytuacji, kiedy  osoba zamawiająca nie ma jasno sprecyzowanych żądań co do technologii wykonywanych robót lub koncepcji, należy poszukać projektanta w drodze konkursu, w przypadku zamówień publicznych dla prac projektowych oraz prac z zakresu działalności twórczej nie przekraczającej 100 000 ECU wprowadza art.. 71 ust. 3

Mając na uwadze jakość wykonywanych prac oraz odpowiedzialność projektanta i innych osób procesu budowlanego posiadających odpowiednie uprawnienia, nowe przepisy pozwalają głównemu projektantowi na korzystanie z pomocy innych branżowych projektantów. Przesądza też o funkcji głównego projektanta nad innymi – współpracującymi projektantami i innymi podmiotami podwykonawczymi opracowującymi projekty. Wg tego przepisu, kto podejmuje się wykonania danego zadania – jest odpowiedzialny wobec zamawiającego za całość przedmiotu umowy.

Ustawa o roboty budowlane

Ustawa o roboty budowlane to zamówienie na konkretne roboty budowlane, które będą realizowane w ramach środków, które nie są środkami publicznymi oraz ze środków osób fizycznych, które składane są najczęściej w formie przetargu. Taka forma składania zamówienia oraz zawierania umowy daje możliwość wybrania jak najlepszego wykonawcy wg kilka kryteriów wynikających z zamówienia. Zamawiający do umowy  powinien dostarczyć projekt lub wzór umowy, które powinny zawierać  postanowienia przyszłej umowy. Umowa na wykonanie robót (budowlanych lub remontowych) zawierana jest pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Poprzez inwestora rozumie się osobę, która nie musi być właścicielem obiektu budowlanego, którego umowa dotyczy.  Może być to tzw. „inwestor zastępczy” lub też podmiot, które ma zamiar odsprzedać obiekt innym osobom np. deweloper.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama