REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Justyna Hek
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Remont kojarzy nam się głównie z malowaniem ścian, jednak niektórzy za remont uznają na przykład dobudowę schodów zewnętrznych. Kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z remontem, a kiedy z przebudową? Jakie prace remontowe należy zgłaszać do urzędu? W jakich sytuacjach będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę?

Remont – definicja

Remont to wykonywanie prac w istniejącej już nieruchomości, z tym, że prace te mają za zadanie powrót do pierwotnego stanu obiektu. Oczywiście nie jest to równoznaczne z koniecznością użycia tych samych materiałów, które były wykorzystane przy pierwszym wykończeniu, jednak remont nie może wpływać na zmianę parametrów technicznych nieruchomości.

REKLAMA

Przebudowa – definicja

W przeciwieństwie do remontu, przebudową nazywane są wszystkie prace wpływające na parametry techniczne i użytkowe obiektu. Do przebudowy zaliczymy na przykład zmianę wielkości i liczby otworów okiennych czy zmianę konstrukcji dachu – uwaga, sama wymiana pokrycia dachowego jest uznawana za remont.

Rozróżnienie definicji remontu i przebudowy to kwestia ważna ze względu na to, że na wykonanie przebudowy potrzebujemy decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast przy remoncie wystarczy zgłoszenie.

Zgłoszenie a pozwolenie

Jeśli decydujemy się na zaadaptowanie poddasza do celów mieszkalnych i związane jest to z jego przebudową, musimy się postarać o pozwolenie na budowę. Podobnie postępujemy w przypadku zmiany wielkości i ilości okien czy drzwi w naszym domu. Samo zgłoszenie wystarczy, jeśli chcemy pomalować zewnętrzną elewację lub wybudować altanę o powierzchni nie większej niż 25 m2. Bez formalności możemy zainstalować system alarmowy albo wymienić grzejniki w mieszkaniu.


Kiedy nie potrzebujemy pozwolenia

REKLAMA

Pozwolenie nie jest wymagane w przypadku przeprowadzenia nieskomplikowanych robót – do takich zalicza się nie tylko wszystkie prace remontowe, lecz także np. docieplenie budynków – ale tylko do 12 m wysokości, utwardzenie powierzchni działki – ułożenie kostki brukowej. Mimo to należy takie prace poprzedzić zgłoszeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli nasza nieruchomość została wpisana do rejestru zabytków, każda ingerencja w obiekt musi uzyskać pozwolenie na budowę, bez względu na to, czy jest to remont, czy przebudowa. Prace wówczas zostaną wykonane przez osoby odpowiedzialne za renowację zabytków.

Sprzeciw do zgłoszenia

Czasami zdarza się, że otrzymujemy od urzędu sprzeciw do złożonego przez nas zgłoszenia. Taka sytuacja jest możliwa gdy złożyliśmy zgłoszenie do prac, które wymagają pozwolenia na budowę; zgłoszenie dotyczy nieruchomości nie związanej na stałe z gruntem lub też zgłoszenie nie realizuje ustaleń planu zagospodarowania.

Zobacz także: Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Zobacz także: Legalizacja samowoli budowlanej – krok po kroku

Zobacz także: Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA