reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Remont kojarzy nam się głównie z malowaniem ścian, jednak niektórzy za remont uznają na przykład dobudowę schodów zewnętrznych. Kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z remontem, a kiedy z przebudową? Jakie prace remontowe należy zgłaszać do urzędu? W jakich sytuacjach będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę?

Remont – definicja

Remont to wykonywanie prac w istniejącej już nieruchomości, z tym, że prace te mają za zadanie powrót do pierwotnego stanu obiektu. Oczywiście nie jest to równoznaczne z koniecznością użycia tych samych materiałów, które były wykorzystane przy pierwszym wykończeniu, jednak remont nie może wpływać na zmianę parametrów technicznych nieruchomości.

Przebudowa – definicja

W przeciwieństwie do remontu, przebudową nazywane są wszystkie prace wpływające na parametry techniczne i użytkowe obiektu. Do przebudowy zaliczymy na przykład zmianę wielkości i liczby otworów okiennych czy zmianę konstrukcji dachu – uwaga, sama wymiana pokrycia dachowego jest uznawana za remont.

Rozróżnienie definicji remontu i przebudowy to kwestia ważna ze względu na to, że na wykonanie przebudowy potrzebujemy decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast przy remoncie wystarczy zgłoszenie.

Zgłoszenie a pozwolenie

Jeśli decydujemy się na zaadaptowanie poddasza do celów mieszkalnych i związane jest to z jego przebudową, musimy się postarać o pozwolenie na budowę. Podobnie postępujemy w przypadku zmiany wielkości i ilości okien czy drzwi w naszym domu. Samo zgłoszenie wystarczy, jeśli chcemy pomalować zewnętrzną elewację lub wybudować altanę o powierzchni nie większej niż 25 m2. Bez formalności możemy zainstalować system alarmowy albo wymienić grzejniki w mieszkaniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama