| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Remont kojarzy nam się głównie z malowaniem ścian, jednak niektórzy za remont uznają na przykład dobudowę schodów zewnętrznych. Kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z remontem, a kiedy z przebudową? Jakie prace remontowe należy zgłaszać do urzędu? W jakich sytuacjach będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę?

Remont – definicja

Remont to wykonywanie prac w istniejącej już nieruchomości, z tym, że prace te mają za zadanie powrót do pierwotnego stanu obiektu. Oczywiście nie jest to równoznaczne z koniecznością użycia tych samych materiałów, które były wykorzystane przy pierwszym wykończeniu, jednak remont nie może wpływać na zmianę parametrów technicznych nieruchomości.

Przebudowa – definicja

W przeciwieństwie do remontu, przebudową nazywane są wszystkie prace wpływające na parametry techniczne i użytkowe obiektu. Do przebudowy zaliczymy na przykład zmianę wielkości i liczby otworów okiennych czy zmianę konstrukcji dachu – uwaga, sama wymiana pokrycia dachowego jest uznawana za remont.

Rozróżnienie definicji remontu i przebudowy to kwestia ważna ze względu na to, że na wykonanie przebudowy potrzebujemy decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast przy remoncie wystarczy zgłoszenie.

Zgłoszenie a pozwolenie

Jeśli decydujemy się na zaadaptowanie poddasza do celów mieszkalnych i związane jest to z jego przebudową, musimy się postarać o pozwolenie na budowę. Podobnie postępujemy w przypadku zmiany wielkości i ilości okien czy drzwi w naszym domu. Samo zgłoszenie wystarczy, jeśli chcemy pomalować zewnętrzną elewację lub wybudować altanę o powierzchni nie większej niż 25 m2. Bez formalności możemy zainstalować system alarmowy albo wymienić grzejniki w mieszkaniu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »