reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Odległości budynków od innych obiektów oraz granicy działki (budynki murowane oraz drewniane)

Odległości budynków od innych obiektów oraz granicy działki (budynki murowane oraz drewniane)

Jeśli planujemy budowę domu na działce, która otoczona jest zabudową jednorodzinną, powinniśmy zwrócić uwagę, w jakiej odległości od granicy naszej działki stoją inne budynki i czy są to budynki murowane, czy też drewniane. Te elementy wpłyną na miejsce usytuowania naszego przyszłego domu ze względu na wymogi przeciwpożarowe.

Odległość pomiędzy domami murowanymi

Przepisy dotyczące sposobu usytuowania dwóch budynków mieszkalnych wobec granicy działki mówią wprost, jakie odległości należy zachować pomiędzy granicą działki a budynkami. Jeśli oba budynki zwrócone są do siebie ścianami pozbawionymi okien, odległość pomiędzy jednym budynkiem a drugim powinna wynosić łącznie 6 m, 3 m od budynku do granicy działek w jednym i drugim przypadku.

Gdy zaś sąsiad od strony granicy działek posiada ścianę bez okien (wówczas jego dom znajduje się 3 m od granicy), a my chcemy z tej strony umieścić ścianę z oknami, wtedy nasz dom powinien się znajdować 5 m od granicy – w takim przypadku budynki powinna dzielić odległość wynosząca min. 8 m.

Trzecia możliwość pojawia się wtedy, gdy w sąsiednim domu ściana zwrócona do granicy ma okna i my również chcemy umieścić okna po tej stronie – wówczas zarówno dom sąsiada, jak i nasz muszą się znajdować 4 m od granicy działek – łącznie 8 m.

Zdarza się również, że w sąsiedztwie działki, na której pragniemy wybudować dom, znajduje się już dom murowany położony blisko granicy. Jeśli dom sąsiada jest oddalony o 1,5 m od granicy i po tej stronie nie ma okien, możemy postawić budynek 3 m od granicy, ale tylko pod warunkiem, że również nie umieścimy tu okien. Druga sytuacja jest możliwa, gdy tak jak wcześniej, dom sąsiada od strony granicy nie ma okien i stoi 1,5 m od granicy działki – wówczas mamy możliwość postawienia swojego budynku na granicy, ale tylko wówczas, gdy szerokość naszej działki nie przekracza 16 m.  Innym rozwiązaniem jest budowa domu 6,5 m od granicy – jeśli zależy nam na oknach wychodzących na nią i jeśli dom sąsiada stoi 1,5 m od niej i również ma okna po tej stronie.

Odległość pomiędzy domem drewnianym a murowanym

Odległości pomiędzy domami zwiększają się, gdy chodzi o domy drewniane. Gdy ściana z oknem drewnianego domu znajduje się 4 m od granicy działki, my możemy postawić swój budynek 3 m od granicy pod warunkiem, że na ścianie od strony sąsiada nie umieścimy okien i będzie to ściana oddzielenia przeciwpożarowego. Jeśli chcemy wstawić tam okna, odległość od granicy powinna wynosić 8 m – łącznie 12 m od sąsiedniego budynku.

Gdy marzymy o domu drewnianym, odległość ta sukcesywnie się wydłuża aż do 12 m – łącznie 16 m pomiędzy dwoma budynkami z drewna.

W przypadku domu drewnianego postawionego 1 m od granicy działek, najbliżej możemy wybudować budynek murowany bez okien po stronie granicy – 3 m. Jeśli marzymy o oknach na ścianie od granicy – 11 m, zaś w przypadku domu drewnianego aż 15m.

Domy stojące na granicy działek

Jeśli okaże się, że dom sąsiada stoi na granicy działek, możemy dobudować się do ściany tego domu, ale tylko wówczas, gdy budynki zostaną rozdzielone ścianą oddzielenia przeciwpożarowego i gdy w odległości 3 m od granicy nasz dom nie będzie wyższy ani szerszy od budynku obok. Ewentualnie istnieje także możliwość wybudowania domu wolno stojącego 4 m od granicy – pamiętajmy jednak, że wówczas budynek sąsiada musi posiadać ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

Zobacz także:  Budowa domu letniskowego – formalności

Zobacz także:  Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Zobacz także:  Rozgraniczenie nieruchomości. Poradnik

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama