REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa domu letniskowego – formalności

Justyna Hek
domek, budynek, dom  Fot. Fotolia
domek, budynek, dom Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przed budową domu letniskowego należy dopełnić niezbędnych formalności. Dom letniskowy jest marzeniem szczególnie tych z nas, którzy na co dzień mieszkają w dużych miastach. Domek na Mazurach, na wsi ma być miejscem do wypoczynku. Jednak aby spełnić to marzenie, należy się zastanowić, jakie kroki formalne należy dopełnić żeby móc wybudować domek letniskowy. Od czego zacząć chcąc uzyskać pozwolenie na budowę? Jakich formalności należy dopełnić?

Dom letniskowy – formalności

Chcąc wybudować dom letniskowy, w pierwszej kolejności musimy udać się do gminy. W urzędzie powinniśmy poprosić o wydanie miejscowego planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się nasza działka. Jeśli działka nie posiada miejscowego planu zagospodarowania terenu – poprośmy o decyzję o warunkach zabudowy. Te elementy będą nam potrzebne do zamówienia projektu budynku. Gdy już uzyskamy odpowiednie dokumenty, możemy przystąpić do zakupu projektu. Jest to konieczne, nawet jeśli budynek będzie składał się z gotowych elementów. Jeśli planujemy postawienie na działce innych obiektów jak basen czy altana, dobrze umieścić je od razu na planie zagospodarowania terenu – to pozwoli nam uniknąć później kolejnych formalności.

REKLAMA

Pozwolenie na budowę

Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć w urzędzie miasta na prawach powiatu lub w starostwie powiatowym. Do wniosku należy dołączyć cztery kopie projektu budowlanego, a także wszystkie wymagane opinie np. decyzję o wyłączeniu gruntu z gruntów rolnych, zgodę na stworzenie zjazdu z drogi publicznej itp...

Dziennik budowy

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace budowlane, musimy kupić  i zarejestrować dziennik budowy. Rejestracja dziennika jest możliwa w urzędzie miasta lub w urzędzie powiatu. Dodatkowo powinniśmy złożyć w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego zawiadomienie, w którym zawarty będzie planowany termin rozpoczęcia budowy. Takie zawiadomienie należy dostarczyć do inspektoratu co najmniej na tydzień przed początkiem prac. Pamiętajmy także, że wraz z zawiadomieniem musimy dołączyć oświadczenie od kierownika budowy – oświadczenie powinno zawierać jego zgodę na objęcie takiej funkcji.

Formalności po zakończeniu budowy

Gdy uda nam się ukończyć budowę domku letniskowego, musimy dopełnić jeszcze pewnych formalności. Zawiadomić należy nadzór budowlany i do zawiadomienia dołączyć: powykonawczą inwentaryzację geodezyjną; protokoły z badań i kontroli np. instalacji elektrycznej w budynku; oświadczenie kierownika budowy, stwierdzające, że budynek został wykonany zgodnie z wcześniejszym planem; wypełniony dziennik budowy oraz świadectwo energetyczne – nie jest ono konieczne jeśli dom ma być użytkowany tylko przez maksymalnie cztery miesiące w roku i jeśli jego powierzchnia użytkowa jest mniejsza niż 50 m2. Pamiętajmy, że w wybudowanym budynku możemy zamieszkać po 21 dniach od złożenia zawiadomienia, jeśli nadzór budowlany nie wyrazi do tej pory sprzeciwu.

Zobacz także: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Zobacz także: Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA