REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawierzchnie: Kostka i płyty betonowe przyjazne środowisku

REKLAMA

REKLAMA

Producent kostek i płyt betonowych Libet uzyskał wyróżnienie. Produkowane przez niego produkty są przyjazne środowisku. Wyroby Libet otrzymały też pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Przeprowadzone w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy badania potwierdzają, że produkty wykończenia nawierzchni autorskich kolekcji Liber: Stream Line, Iberia oraz kostka Farmerska, wraz z płytą Ażur (należącą do grupy produktów przemysłowych) umożliwiają ułożenie nawierzchni o znaczącym procencie powierzchni biologicznie czynnej – od 5,8 % do ok. 50%. Nie zawierają także w swoim składzie substancji, które mogłyby negatywnie oddziaływać na środowisko. Dokonane w Instytucie analizy wykazały brak szkodliwego oddziaływania na środowisko nie tylko w trakcie użytkowania wykonanych z nich nawierzchni, ale także w procesie produkcji kostek betonowych.

REKLAMA

- Opinia Instytutu Ochrony Środowiska formalnie potwierdza fakt, że Libet, jako czołowy producent wyrobów betonowych, z należytą uwagą podchodzi do kwestii ochrony środowiska, a nasze produkty są przyjazne otoczeniu. Szczególnie zależało nam na pozytywnej ocenie dla czterech produktów, których kształty pozwalają na ułożenie nawierzchni o znaczącym procencie wodoprzepuszczalności, jakkolwiek rozwiązania i technologie przyjazne środowisku dotyczą wszystkich produkowanych przez naszą firmę wyrobów – mówi Tomasz Kopyra, koordynator ds. rozwoju rynku firmy Libet.

Pozytywna opinia Instytutu Ochrony Środowiska, oprócz tego, że poświadcza zaangażowanie czołowego producenta nawierzchni, w dbałość o ochronę środowiska, stanie się w przyszłości także istotnym wsparciem w codziennej pracy inwestorów i architektów.

- Dokument ten ostatecznie potwierdza bowiem, że produkowane przez firmę Libet wyroby nie zakłócają naturalnej wegetacji roślin oraz stanowią integralną część powierzchni biologicznie czynnej – wyjaśnia Tomasz Kopyra.

Co daje posiadani pozytywnej opinii w zakresie środowiska?

REKLAMA

Otóż oprócz obowiązującego na naszym rynku Prawa budowlanego oraz Ustawy o wyrobach budowlanych obowiązują również przepisy dotyczące ochrony środowiska. Zgodnie z powyższymi, teren działki budowlanej podzielony jest na teren zabudowany oraz niezabudowany. Część wolna od zabudowy zaliczana jest do powierzchni biologicznie czynnych, a według definicji jest to: „grunt rodzimy oraz woda powierzchniowa na terenie działki budowlanej, a także 50% sumy powierzchni tarasów i stropodachów o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2 urządzonych jako stałe trawniki lub kwietniki na podłożu zapewniającym im naturalną wegetację.” Procent powierzchni biologicznie czynnej zawarty jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku takiego planu informacje o wymaganej wielkości powierzchni biologicznie czynnej inwestor powinien otrzymać w oparciu o warunki zabudowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Powyższa definicja nie odpowiada jednak na pytanie czy nawierzchnie wykonane z płyt ażurowych lub kostek betonowych mogą być uznawane za powierzchnię biologicznie czynną. Miały miejsce sytuacje, w których inwestorzy współpracujący z firmą Libet mieli w takiej sytuacji wątpliwości. Teraz, kiedy dysponujemy opinią Instytutu Ochrony Środowiska takich wątpliwości nie powinno być – reasumuje Tomasz Kopyra.

Zobacz także:  Materiał na podjazd – Klinkier

Zobacz także:  Bruk klinkierowy wokół domu – lepszy od betonu lub żwiru?

Zobacz także:  Nawierzchnia z kostki betonowej

Produkty, które uzyskały pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska to:

Stream Line - sprawdzi się na podjazdach, parkingach i drogach. Części ażurowe nawierzchni, przez które woda swobodnie odpływa do gruntu, najkorzystniej wypełnić trawą, co dodatkowo zintegruje wzór z otoczeniem. Potencjalna powierzchnia biologicznie czynna, w przestrzeniach pomiędzy elementami kostki, wynosi ok. 31%. Warto wspomnieć, że płyta Stream Line zaprojektowana przez Jerzego Dobrzańskiego została nie tylko doceniona przez jury miesięcznika branżowego Builder – Top Builder 2013, ale znalazła się także wśród wyróżnionych w prestiżowym plebiscycie must have w ramach ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi (prezentowana była również w Mediolanie i Berlinie). Produkt potwierdził też swoją wyjątkowość zdobywając Top Design Award 2013 na tegorocznej wystawie Arena Design w Poznaniu.

Stream Line. Fot. Libet

Kostka Iberia - zaprojektowana została przez młodą designerkę Weronikę Ludwik, absolwentkę Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Charakterystyczny kształt wielokąta nie tylko wyróżnia kostkę Iberia spośród standardowych produktów, ale inspiruje do tworzenia różnorodnych wzorów i układów – zarówno ażurowych, jak i szczelnie pokrywających teren. Dzięki zaskakującej formie, powierzchnię wykonaną z kostki Iberia można zaaranżować na wiele różnych sposobów. Kompozycje ażurowe, oprócz walorów estetycznych w naturalny sposób przyczyniają się do odprowadzania wody do gruntu oraz umożliwiają swobodny porost traw. Powierzchnia biologicznie czynna dochodzi do 36%.

Kostka Iberia. Fot. Libet

Kostka Farmerska - to doskonałe połączenie klasycznej estetyki i funkcjonalności. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie woda deszczowa powinna szybko wsiąkać w podłoże. Duże odstępniki pozwalają uzyskać równe, szerokie fugi, które dekoracyjnie można wypełnić trawą, mchem lub grysem. Farmerska bardzo dobrze sprawdza się na parkingach oraz podjazdach - odpowiednia grubość kostki sprawia, że jest wystarczająco wytrzymała, by służyć jako podstawa pod ruch kołowy. Powierzchnia biologicznie czynna dochodzi do 23%.

Kostka Farmerska. Fot. Libet

Kostka Ażur - powierzchnia biologicznie czynna dochodzi do 50%.

Źródło: Libet

Kostka brukowa Libet Farmerska. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Farmerska. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Iberia. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Iberia. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Iberia. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Iberia. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Kostka brukowa Libet Stream line. Fot. Libet
Libet
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA