reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Fugowanie cegieł klinkierowych

Fugowanie cegieł klinkierowych

Zanim rozpoczniemy fugowanie cegieł klinkierowych, mur z cegły powinien dokładnie wyschnąć. Czas fugowania cegieł klinkierowych w zależności od pogody może wynosić od trzech do pięciu dni. Fugowanie cegieł klinkierowych należy przeprowadzać, kiedy jest ładna pogoda – nie powinniśmy fugować cegieł klinkierowych podczas opadów deszczu.

Zakup zaprawy do cegieł klinkierowych

Kupując zaprawę do murowania cegieł klinkierowych, należy zwrócić uwagę na rodzaj fugi – do jakiego rodzaju cegieł jest ona przeznaczona. W praktyce, innych fug używamy do cegieł klinkierowych, innych do cegieł licowych.

Zobacz także: Klinkierowa cegła ceramiczna. Fakty i mity

 Przygotowanie zaprawy do murowania cegieł klinkierowych

Zaprawę do spoin najlepiej jest przygotować w niewielkiej ilości. Do pojemnika należy wsypać ok. 6–8 kielni suchej zaprawy i dolać wody. Składniki należy mieszać tak długo, aż masa osiągnie odpowiednią konsystencję.

Jak sprawdzić czy zaprawa została właściwie przygotowana?

Należy wziąć do dłoni trochę przygotowanej zaprawy, ścisnąć ją w dłoni i uformować z zaprawy rolkę. Następnie uformowaną rolkę należy przetoczyć 10 razy po otwartej powierzchni dłoni. Dobrze przygotowana zaprawa nie powinna się rozpadać, jeśli jednak będzie oznacza to, że jest zbyt sucha. Dobrze przygotowana zaprawa nie powinna też pozostawiać śladów na dłoni, jeśli tak się dziele oznacza to, że jest za mokra. 

Fugowanie cegły klinkierowej. Fot. Röben

Spoinowanie – krok po kroku

Fugowanie cegieł klinkierowych należy rozpocząć od nałożenia na korytko do spoinowania około jednej kielni świeżej zaprawy. Fugowanie należy wykonywać za pomocą szpachelki do spoinowania poprzez wciskanie zaprawy do spoin pomiędzy cegłami.

Spoiny należy nałożyć tyle, aby zetknęła się z zaprawą murarską i aby masa lekko wystawała za okładzinę. Nadmiar masy ściągamy przy użyciu szpachelki. Spoina powinna być mocno dociśnięta i wygładzona. W pierwszej kolejności należy wypełnić spoiny pionowe, a następnie poziome.

Zobacz także: Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Zaprawę do fugowania należy dociskać w pionowych spoinach przy pomocy bocznych krawędzi korytka do spoinowania, w ten sam sposób należy postępować w przypadku spoin poziomych. Kończąc spoinowanie cegieł klinkierowych, należy lekko zamieść ścianę szczotką z miękkim włosiem. Należy to robić bardzo ostrożnie, uważając, by zaprawa murarska nie przyczepiła się do spoiny i nie została naniesiona na cegły.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fugowanie cegły klinkierowej. Fot. Röben
Fugowanie cegły klinkierowej. Fot. Röben

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama