| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czynniki wpływające na energooszczędność domu lub mieszkania

Czynniki wpływające na energooszczędność domu lub mieszkania

Jak wybudować energooszczędny dom lub mieszkanie? To, czy dana nieruchomość jest energooszczędna zależy od wielu czynników m.in. dostępu naturalnego światła, cyrkulacji powietrza oraz rodzaju materiałów użytych do budowy i wykończenia.

Dostęp naturalnego światła, cyrkulacja powietrza i jakość materiałów użytych do budowy i wykończenia wnętrza to według Polaków najważniejsze czynniki wpływające na komfort i zdrowie w mieszkaniu. Tak wskazali uczestnicy badania Energooszczędność w moim domu, zrealizowanego na początku 2013 roku na zlecenie przedstawicieli sektora budownictwa zrównoważonego. W praktyce o naszym samopoczuciu decyduje wiele elementów, o których warto wiedzieć, decydując się na zakup lub remont mieszkania, czy domu.

Zobacz także: Zrównoważone budownictwo – na czym polega?

Wybór materiałów do budowy domu

Ostatecznie o wyborze produktów i materiałów do budowy decyduje budżet i wytyczne przyjęte przez deweloperów. Ci ostatni, ze względu na zmieniające się potrzeby klientów, coraz częściej uwzględniają w swoich projektach rozwiązania przyjazne zdrowiu i środowisku.

– „Zależy nam, aby materiały stosowane do wykończenia wnętrz w naszych zielonych inwestycjach były zdrowe dla użytkowników i bezpieczne dla środowiska naturalnego” – mówi Justyna Biernacka, Quality Assurance Leader ze Skanska Residential Development.

Wybierajmy materiały naturalne, takie jak drewno w przypadku podłóg i drzwi. Dzięki temu mamy pewność, że nie przyczyniamy się do dewastacji lasów i wspieramy racjonalną gospodarkę zasobami leśnymi. Stosujmy najlepszej jakości materiały regionalne, wyprodukowane w promieniu do 800 km od miejsca ich wbudowania. Dzięki temu wesprzemy lokalny przemysł i ograniczamy emisję CO² do atmosfery, związaną z transportem materiałów z odległych miejsc.

Zobacz także:  Budownictwo energooszczędne – moda czy obowiązek

Urządzanie sanitarne

Urządzenia sanitarne dobierajmy w sposób umożliwiający zmniejszenie zużycia wody o 30%, co jest rozwiązaniem przyjaznym zarówno dla środowiska, jak i kieszeni użytkowników.

Chemia budowlana

W przypadku chemii budowlanej i farb warto wybierać produkty, które charakteryzują się jak najmniejszą emisją lotnych związków organicznych (LZO), które stanowią źródło zanieczyszczeń powietrza oraz są przyczyną podrażnień i alergii. To samo dotyczy klejów do płytek, uszczelniaczy i innych substancji chemicznych stosowanych do wykończenia wnętrz.

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Dostęp do światła naturalnego

Jeśli chodzi o dostęp do światła naturalnego – zapewnia się go poprzez odpowiednie projektowanie budynków, z uwzględnieniem dużej ilości przeszkleń. W częściach wspólnych – na klatkach schodowych, parkingach – najbardziej energooszczędne jest oświetlenie typu LED, które pozwala na redukcję zużycia energii nawet o około 60%.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »