reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Uw, Rw, Tv i inne – parametry okien, które warto znać

Uw, Rw, Tv i inne – parametry okien, które warto znać

Stolarkę okienną charakteryzuje się za pomocą wielu parametrów, które warto znać szykując się do zakupu okna. Współczynnik przenikania ciepła (Uw), izolacyjność akustyczna (Rw), wodoszczelność, odporność okien na obciążenia wiatrem, nośność urządzeń zabezpieczających, współczynnik promieniowania słonecznego, współczynnik przenikania światła (Tv) – zobacz co oznaczają te parametry i jak je odczytywać.

Okno drewniane w kuchni. Fot. MS więcej niż OKNA

Jeśli zapytamy sprzedawcę o to, czy okna, które zamierzamy kupić są np. energooszczędne albo dźwiękochłonne, to z pewnością usłyszymy o zupełnie nam nieznanym, specjalistycznym współczynniku. Oto kilka podstawowych oznaczeń i symboli, które warto poznać przed wizytą w sklepie.

Zobacz także:  Ekspert radzi: Okna na indywidualne zamówienie – co musisz wiedzieć przed ich zakupem?

U to energia

W trosce o jak najmniejsze rachunki za ogrzewanie domu, powinniśmy pytać o współczynnik Uw. Określa on ilość energii przenikającej przez okno o powierzchni 1m2 przy różnicy temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku równej 1 stopnia Kelwina. Im jest on niższy, tym lepiej.

 - Uw starych i zniszczonych okien wynosi często nawet 3 W/m2K – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo – Okno może być natomiast traktowane jako energooszczędne, jeśli parametr ten jest mniejszy niż 1,3 W/m2K. W przypadku produktów pasywnych musi to być natomiast mniej niż 0,8 W/m2K.

W sklepie pytajmy zawsze o współczynnik U całego okna. Nie dajmy się więc zwieść sprzedawcy, który zachwalając wybrany produkt podaje nam parametr szyby (oznaczony symbolem Uos lub Ug). W takim wypadku jest to świadome wprowadzanie nas w błąd, ponieważ jest on zawsze niższy, a więc lepszy – w przypadku standardowych pakietów szybowych dostępnych na rynku wynosi ok. 1.0 W/m2K, w tych najlepszych tylko 0,5, a nawet 0,4. O energooszczędności okna decyduje jednak także jakość ramy –powinniśmy mieć to na uwadze.

Zobacz także: Lukarna – sposób na doświetlenie poddasza

Rw, czyli dźwięk

Rw to z kolei współczynnik izolacyjności akustycznej. Podawany jest w decybelach (dB) i określa zdolność okien do tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz budynku. W odróżnieniu do współczynnika przenikania ciepła, jeśli jest on wyższy, to znak, że izolacja akustyczna takiego okna jest lepsza.

 - Dobierając okna pod tym kątem powinniśmy uwzględniać przede wszystkim lokalizację naszego domu czy mieszkania – zaznacza Artur Głuszcz – Na wsi i peryferiach miasta wystarczy nam szyba o współczynniku od 30 do 32 dB. W centrum, przy drodze o dużym natężeniu ulicznego ruchu warto zainwestować w taką, gdzie Rw wynosi przynajmniej 35dB.

Co ważne, Rw, to tzw. współczynnik ważony. Dlatego warto zwrócić uwagę na dwa dodatkowe wskaźniki korekcyjne – „c” i „ctr”. Pierwszy informuje o zdolności tłumienia hałasu charakterystycznego np. dla ruchu lotniczego albo szybko poruszających się pociągów. Drugi dotyczy z kolei niskich częstotliwości, czyli np. ruchu ulicznego. Korekta dla poszczególnych pasm podawana jest obok, w nawiasach np. Rw= 35 dB (-1; -3).

Zobacz także: Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okno drewniane w kuchni. Fot. MS więcej niż OKNA
Okno drewniane w kuchni. Fot. MS więcej niż OKNA

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama