reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czynniki, które decydują o trwałości ocieplenia domu

Czynniki, które decydują o trwałości ocieplenia domu

Wybór najlepszego materiału do ocieplenia budynku zależy od wielu czynników. Ocieplenie domu to wydatki, które często wielu inwestorów w znacznym stopniu ogranicza. Co jednak, kiedy poprzez naszą oszczędność pogarszamy jakość izolacji cieplnej budynku? Podpowiadamy co zwracać uwagę przy wyborze systemu termoizolacji?

Jak skutecznie ocieplić ściany budynku?

Aby skutecznie ocieplić ściany budynku (tak wielokondygnacyjnego gmachu, jak i domu jednorodzinnego), do prac zatrudnia się fachowców. Do nich często należy wybór optymalnych cenowo i jakościowo materiałów, których będą potem używać. Zdarza się, że dystrybutorzy lub sami wykonawcy polecają rozwiązania mieszane, złożone z tanich składników różnych systemów. Według badań TNS Pentor Poznań, na 32% ścian instaluje się materiały różnych marek i producentów. A system ociepleniowy w rozumieniu ustawy o wyrobach budowlanych traktowany jest jako „zestaw wyrobów do stosowania we wzajemnym połączeniu, stanowiący integralną całość użytkową…”. Konsekwencją niestosowania się do przepisów może być utrata przez inwestora stosownych gwarancji producenta. Wybiórcze traktowanie poszczególnych środków wiąże się bowiem ze znacznie poważniejszymi następstwami: może spowodować zmianę parametrów systemu, a nawet jego uszkodzenie.

Zobacz także: Termoizolacja budynku – dlaczego jest taka ważna?

Systemy ociepleniowe

- Systemy ociepleniowe dopuszczane są do obrotu jako kompleksowe rozwiązania i tylko kompletne układy poddaje się badaniu przed wprowadzeniem do obrotu podkreśla Barbara Chruściel, Dyrektor ds. Jakości w firmie Bolix, produkującej systemy ociepleń

– Dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań technicznych i prawnych jest krajowa lub europejska aprobata techniczna, wymieniająca przebadane składniki, które można we wzajemnym połączeniu stosować.

Każdy producent wprowadza elementy, które odpowiadają w różnym stopniu za poszczególne parametry, jak np. wodochłonność. Jeden wytwórca całkowicie zabezpiecza tu powłokę tynkarską przed przenikaniem wody, lecz wtedy podkład tynkarski jest słabo hydrofobizowany. U drugiego natomiast podkład wspomaga zabezpieczenie przeciwwodne. Oba rozwiązania spełniają niezbędne wymogi, jednak wymieszanie wchodzących w ich skład produktów, może dać zbyt nasiąkliwy system, a w efekcie spowodować powstawanie niewidocznych gołym okiem mikropęknięć, a z czasem makropęknięć, pęcherzy, odspojeń itp.

Zobacz także: Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

Ważny każdy składnik

Wśród niektórych wykonawców krąży opinia, że na trwałość systemu nie wpływa np. rodzaj kleju do styropianu. W rzeczywistości właśnie dopasowana do całości, zaaprobowana masa klejąca, zapewnia, że układ wytrzyma zmienne warunki atmosferyczne, pracę budynku i inne szkodliwe czynniki. Ponadto kompletny system jest badany pod kątem odporności ogniowej, by zminimalizować możliwe szkody wywołane pożarem. Dosyć powszechną praktyką jest też podmiana podkładów tynkarskich w droższych systemach, również w ramach materiałów od jednego producenta. Pod tynki silikonowe czy silikatowe stosuje się najtańszy grunt z układów akrylowych.

- Niekompatybilność takich kompozycji jest przyczyną pogorszenia estetyki elewacji, a często osłabienia przyczepności warstwy tynkarskiej i w konsekwencji jej uszkodzenia – dodaje Barbara Chruściel z Bolix. Ocieplenie budynku to jeden proces, na który składają się różne działania, od montażu płyt styropianowych po malowanie ściany. Należy go więc traktować całościowo, dobierając kompletne rozwiązania, których jakość poparta jest Aprobatą Techniczną.

Zobacz także: Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?

Źródło: Bolix

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama