reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Termomodernizacja budynków mieszkalnych: Wszystko o modernizacji wind

Termomodernizacja budynków mieszkalnych: Wszystko o modernizacji wind

Modernizacja wind w budynkach z lat 60., 70. i 80. jest niezbędna, aby dźwigi działały prawidłowo. Sama modernizacja wind w budynkach to jednak nie wszystko. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czekają jeszcze prace związane z dociepleniem budynków. Dzięki termomodernizacji cieplnej budynku mieszkańcy będą mogli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Oszczędzone w ten sposób pieniądze, będzie można wtedy przeznaczyć na modernizację wind.

Po co wykonujemy termomodernizację

Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej w budynku. Podczas tego typu prac najczęściej wykonuje się ocieplanie ścian zewnętrznych i stropów budynku, wymianę okien oraz wymianę lub modernizację systemów grzewczych. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów energii cieplnej nawet o połowę. Jak wyjaśnia Lidia Czołczyńska, wiceprezes warszawskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Boya 2”, termomodernizację poprzedza audyt energetyczny budynku.

- Podczas ekspertyzy określone zostaje wszystko to, co wymaga docieplenia, co - uszczelnienia, a co – wymiany – dodaje. Audyt można uzupełnić o badanie termowizyjne.

Zobacz także: Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

Ciepło w budynkach najczęściej ucieka przez ściany zewnętrzne, fundamenty i dach. Równie nieszczelne mogą okazać się stare okna, drzwi czy okna balkonowe. Aby uniknąć strat energetycznych, z roku na rok coraz więcej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych decyduje się na przeprowadzenie termomodernizacji. Prace najlepiej zacząć od docieplania i wymiany starych okien. Modernizację instalacji grzewczej można przeprowadzić w dalszej kolejności.

W trakcie planowania prac termomodernizacyjnych dobrze się zastanowić, czy nie warto rozszerzyć zakresu prac o wymianę zużytych urządzeń czy instalacji. Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów pozwala bowiem na ubieganie się o 20% premię remontową od państwa, jeśli budynek mieszkalny użytkowany jest co najmniej od 14 sierpnia 1961 r. W zakres prac może wchodzić nie tylko termomodernizacja, ale też remont generalny, w tym wyposażenie budynku w instalacje i urządzenia wymagane w budynkach obecnie oddawanych do użytkowania zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi. W wielu przypadkach jest to np. wymiana dachu czy montaż nowych wind, ew. modernizacja obecnie używanych.

Modernizacja wind

Najczęściej modernizacja windy obejmuje wymianę napędów czy modyfikację systemów sterowania. Jednakże, jak podkreśla Adrian Breś, doradca techniczny z Schindler Polska, coraz częściej montowane są także systemy alarmowe, zasilanie awaryjne czy zabezpieczenia przed niekontrolowanym ruchem kabiny. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie pojawiają się podczas modernizacji. Aby winda była nie tylko bezpieczna, ale także energooszczędna, warto rozważyć dodatkowe rozwiązania. Jednym z nich jest wymiana oświetlenia w oparciu o technologię LED. Zapewniamy tym samym wysoką żywotność, a jednocześnie niskie zużycie energii. 

Zobacz także: Odpowiedzialność członków władz spółdzielni

Innym rozwiązaniem wartym rozpatrzenia podczas modernizacji dźwigów jest montaż telealarmu. W przypadku uwięzienia pasażerów w windzie nie tylko wytwarza on sygnał alarmowy, ale także umożliwia połączenie głosowe ze służbami ratunkowymi. Dodatkową zaletą systemu jest możliwość montażu nawet w starszych dźwigach.

Modernizacja to jednak nie tylko systemy usprawniające działanie dźwigu, ale także poprawa wyglądu kabiny. - Także w tym przypadku oferujemy szereg rozwiązań poprawiających estetykę kabiny, dzięki czemu podniesiony zostaje komfort jazdy – zaznacza Adrian Breś. Modernizacja dźwigu to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale także gwarancja, że urządzenie spełnia wszelkie normy i wymogi bezpieczeństwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Winda. Fot. Fotolia
Winda. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama