reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

Kontrola sprawności działania wind w budynkach wielorodzinnych jest niezwykle istotna, zarówno z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników dźwigu, ale także ze względu na komfort codziennego użytkowania.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2001r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa, że winda musi być montowana w każdym budynku, który ma co najmniej pięć kondygnacji, co w praktyce oznacza cztery piętra i więcej. Obserwując wysokość obecnie budowanych bloków, nie trudno wysnuć wniosek, że zdecydowana większość z nich jest wyposażana w dźwigi osobowe. Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 29 października 2003r. w sprawie warunków technicznych i dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego określa dokładne zasady i terminy konserwacji wind. Na podstawowym szczeblu odpowiedzialność za sprawność dźwigu ponosi konserwator.

Zobacz także:  Dokładam do windy a mieszkam na parterze

Do jego obowiązków należy przeprowadzanie czynności związanych z konserwacją dźwigu, takich jak smarowanie, regulacje czy sprawdzanie działania poszczególnych elementów mechanicznych. Takie działania powinny być wykonywane raz na 30 dni lub w innych terminach wg instrukcji konserwacji producenta dźwigu, a każde sprawdzenie czy jakakolwiek interwencja konserwatora, musi zostać wpisana do dziennika konserwacji, który znajduje się w maszynowni urządzenia. Stąd administracja spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej muszą mieć podpisaną umowę z firmą świadczącą takie usługi, najlepiej producentem urządzenia, którego wykwalifikowany i regularnie szkolony zespół zadba o odpowiednią konserwację, a także szybko zareaguje w przypadku wystąpienia usterek, które wymagają fachowej diagnostyki i naprawy.

Zobacz także:  Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Tagi

budowa

Zdjęcia

Winda. Fot. Fotolia
Winda. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama