REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno kostki brukowej. Poradnik

Redakcja Dom
kostka brukowa
kostka brukowa

REKLAMA

REKLAMA

Zanim kupimy kostkę brukowa, zastanówmy się, gdzie będziemy ją układać. Ma to duży wpływ na to, jaki rodzaj kostki będziemy musieli kupić. Podczas wyboru kostki brukowej ważna jest także jej grubość, którą dobieramy w zależności od obciążeń jakie będą działać na kostkę podczas jej użytkowania. Kupując kostkę brukową pamiętajmy, że inną kostkę brukową wybierzemy do wykonania podjazdu przed garażem, a inną do ułożenia ścieżek w ogrodzie. Zobacz Poradnik.

REKLAMA

Ze względu na rodzaj materiału, z którego wykonuje jest kostkę brukową, wyróżniamy: kostkę kamienną i kostkę betonowa. Czym się różnią?

Kostka kamienna a kostka betonowa  – różnice

Mając na myśli kostkę kamienną najczęściej mówimy o kostce bazaltowej lub granitowej. Kostka kamienna charakteryzuje się dużą trwałością, jest odporna na czynników warunków atmosferycznych, wahania temperatur oraz wilgoć. Dlaczego warto wybrać właśnie tę kostkę? Kostka kamienna ma wiele zalet, bardzo ładnie się prezentuje i jest bardziej wytrzymała na ścieranie, niż kostka betonowa. Niestety, jest cena jest też znacznie wyższa.

REKLAMA

Kostkę betonową charakteryzuje duży wybór kolorów i kształtów. Wielu producentów oferuje nam przeróżne kształty kostki brukowej, które możemy komponować na różne sposoby i układać różne kolorowe wzory. Do najbardziej popularnych kształtów kostki brukowej należą: Fala, Kość Trapez, Siena i inne.

Dzięki różnorodności kształtów kostki brukowej, układając nawierzchnię możemy tworzyć różne, kolorowe wzory, a także kształty takie jak: okręgi czy łuki. Nie powinniśmy mieć także problemu przy układaniu krętych ścieżek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Kostka jednowarstwowa i dwuwarstwowa – co to znaczy?

Kupując kostkę betonową możemy spotkać się z kostkami jednowarstwowymi i dwuwarstwowymi. Czym się różnią?

Kostki  jednowarstwowe barwi się w masie podczas produkcji, natomiast kostki dwuwarstwowe barwione są – powierzchniowo. Kiedy kawałek kostki nam odpryśnie, ukazuje nam się wnętrze w innym kolorze.   

Zalety i wady kostki brukowej

Kostka brukowa jest powszechnie stosowana do wykonywania nawierzchni wokół domów jednorodzinnych. Wykonujemy z niej podjazdy przed garażami, ścieżki w ogrodzie a także alejki wokół domu.

REKLAMA

Kostka brukowa jest bardzo wytrzymałym materiałem, ma duża odporność na obciążenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Kostka brukowa ma także bardzo dużą trwałość, która dochodzi do 50 lat. Poza tym, jej montaż jest łatwy i szybki.

Do wad kostki brukowej możemy zaliczyć możliwość pojawienia się na niej wykwitów wapiennych, w wyniku działania różnych związków chemicznych. Na powierzchni kostki brukowej mogą też występować pewne odchylenia w strukturze wierzchniej warstwy. Powierzchnia może być miejscami chropowata, jednak ta wada może być również zaletą – chropowatość daje nam lepszą przyczepność. Cechę ta można wykorzystać np. układając podjazd do garażu na stromej nawierzchni.

Na powierzchni kostki brukowej czasami można też zaobserwować „wypływki” – naddatki materiału powstające podczas produkcji.

Zobacz także: Jak usunąć uszkodzone płyty chodnikowe?

Wybieramy kostkę brukową

Zanim kupimy kostkę brukową zastanówmy się, gdzie wokół domu będziemy ja układać. Zanim wybierzemy właściwą kostkę, sprawdźmy, jakie są jej parametry techniczne oraz czy daną kostkę obowiązuje gwarancja.

Najlepsza kostka brukowa na podjazd

Jeśli planujemy kupić kostkę brukową, którą będziemy wykładać podjazd, parking lub chodnik, sprawdźmy, jakie minimalne wymiany powinna mieć nawierzchnia, którą będziemy wykonywać. Będzie to również stanowić podstawę do wyliczeń, ile kostki brukowej musimy kupić:

Minimalna szerokość wjazdu na posesję powinna wynosić 3 m, powierzchnia jednego miejsca postojowego dla samochodu osobowego powinna mieć wymiary 2,5 x 5 m, natomiast minimalna szerokość chodnika i ścieżki wokół domu lub w ogrodzie powinna wynosić 0,75 m.

Jaka grubość kostki brukowej będzie najlepsza?

Grubości kostki brukowej jest istotnym parametrem kostki brukowej i jej wybór zależy od intensywności użytkowania danej nawierzchni oraz od funkcji jaką pełni dana nawierzchnia.

Grubość kostki brukowej powinniśmy dobierać w zależności od obciążenia jakie ma działać na daną nawierzchnię. Inne obciążenie będzie działać na podjazd do garażu, inne na ścieżkę prowadzącą od furtki, do wejścia do domu. I tak, kostka brukowa powinna mieć następująca grubość:

– 4 cm – nawierzchnie z ruchem pieszym i lekkim samochodowym do 2 ton,

– 6 cm – nawierzchnie z ruchem samochodowym do 3,5 tony,

– 8 cm – nawierzchnie z ruchem samochodów ciężarowych,

– 10 i 14 cm – nawierzchnie placów składowych z intensywnym ruchem ciężkich pojazdów mechanicznych.

Żródło: Dardom

Zobacz także:  Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego cementem

Kupując kostkę brukową – Pamiętaj!

Podczas kupna kostki brukowej  warto sprawdzić:
– czy powierzchnia kostek brukowych jest jednorodna i nie ma na niej rys oraz spękań,
– czy na powierzchni kostki nie ma widocznych plam, a także zabrudzeń, których nie da się usunąć,
– czy krawędzie i kanty kostki brukowej nie są wyszczerbione.

Kupując kostkę brukową warto też wybrać taką, która będzie pasować wzorem oraz kolorem do otoczenia, w którym będzie się znajdować. Do wykonania podjazdu przed garażem warto kupić taką kostkę brukową, na której nie będzie widać zabrudzeń pochodzących z samochodu oraz śladu opon.

Zobacz także: Podbudowa pod kostkę brukową – krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA