| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Kupno kostki brukowej. Poradnik

Kupno kostki brukowej. Poradnik

Zanim kupimy kostkę brukowa, zastanówmy się, gdzie będziemy ją układać. Ma to duży wpływ na to, jaki rodzaj kostki będziemy musieli kupić. Podczas wyboru kostki brukowej ważna jest także jej grubość, którą dobieramy w zależności od obciążeń jakie będą działać na kostkę podczas jej użytkowania. Kupując kostkę brukową pamiętajmy, że inną kostkę brukową wybierzemy do wykonania podjazdu przed garażem, a inną do ułożenia ścieżek w ogrodzie. Zobacz Poradnik.

Ze względu na rodzaj materiału, z którego wykonuje jest kostkę brukową, wyróżniamy: kostkę kamienną i kostkę betonowa. Czym się różnią?

Kostka kamienna a kostka betonowa  – różnice

Mając na myśli kostkę kamienną najczęściej mówimy o kostce bazaltowej lub granitowej. Kostka kamienna charakteryzuje się dużą trwałością, jest odporna na czynników warunków atmosferycznych, wahania temperatur oraz wilgoć. Dlaczego warto wybrać właśnie tę kostkę? Kostka kamienna ma wiele zalet, bardzo ładnie się prezentuje i jest bardziej wytrzymała na ścieranie, niż kostka betonowa. Niestety, jest cena jest też znacznie wyższa.

Kostkę betonową charakteryzuje duży wybór kolorów i kształtów. Wielu producentów oferuje nam przeróżne kształty kostki brukowej, które możemy komponować na różne sposoby i układać różne kolorowe wzory. Do najbardziej popularnych kształtów kostki brukowej należą: Fala, Kość Trapez, Siena i inne.

Dzięki różnorodności kształtów kostki brukowej, układając nawierzchnię możemy tworzyć różne, kolorowe wzory, a także kształty takie jak: okręgi czy łuki. Nie powinniśmy mieć także problemu przy układaniu krętych ścieżek.

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Kostka jednowarstwowa i dwuwarstwowa – co to znaczy?

Kupując kostkę betonową możemy spotkać się z kostkami jednowarstwowymi i dwuwarstwowymi. Czym się różnią?

Kostki  jednowarstwowe barwi się w masie podczas produkcji, natomiast kostki dwuwarstwowe barwione są – powierzchniowo. Kiedy kawałek kostki nam odpryśnie, ukazuje nam się wnętrze w innym kolorze.   

Zalety i wady kostki brukowej

Kostka brukowa jest powszechnie stosowana do wykonywania nawierzchni wokół domów jednorodzinnych. Wykonujemy z niej podjazdy przed garażami, ścieżki w ogrodzie a także alejki wokół domu.

Kostka brukowa jest bardzo wytrzymałym materiałem, ma duża odporność na obciążenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Kostka brukowa ma także bardzo dużą trwałość, która dochodzi do 50 lat. Poza tym, jej montaż jest łatwy i szybki.

Do wad kostki brukowej możemy zaliczyć możliwość pojawienia się na niej wykwitów wapiennych, w wyniku działania różnych związków chemicznych. Na powierzchni kostki brukowej mogą też występować pewne odchylenia w strukturze wierzchniej warstwy. Powierzchnia może być miejscami chropowata, jednak ta wada może być również zaletą – chropowatość daje nam lepszą przyczepność. Cechę ta można wykorzystać np. układając podjazd do garażu na stromej nawierzchni.

Na powierzchni kostki brukowej czasami można też zaobserwować „wypływki” – naddatki materiału powstające podczas produkcji.

Zobacz także: Jak usunąć uszkodzone płyty chodnikowe?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »