reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Niestandardowe skrzydła drzwiowe o nietypowych wymiarach

Niestandardowe skrzydła drzwiowe o nietypowych wymiarach

Jakie drzwi zamontować w niedużym pomieszczeniu, aby nie tracić miejsca? Jakie drzwi zamontować w otworze, który przekracza 100 cm. Jednym z rozwiązać są drzwi przesuwne i dwuskrzydłowe o niestandardowych wymiarach.

– Nietypowe wnętrza stwarzały kiedyś liczne problemy, były nieustawne, ciężko było dopasować meble i drzwi. Dziś takie niestandardowe wnętrze może być miejscem szczególnym, a właściwie do niego dobrane skrzydła drzwiowe stworzą z nim estetyczną całość. – mówi Maciej Sporek, szef centrum badawczo-rozwojowego w Classen

– W zależności od potrzeb, przeznaczenia i zaplanowanych wydatków, można wybierać dziś pomiędzy drzwiami przesuwnymi naściennymi, dwuskrzydłowymi lub wykorzystać dostawkę do drzwi dwuskrzydłowych tzw. skrzydło drzwiowe bierne.

Drzwi przesuwne naścienne

Drzwi przesuwne naścienne posiadają właściwości i konstrukcję klasycznego skrzydła drzwiowego wewnętrznego. Większość dostępnych na rynku kolekcji drzwi wewnętrznych występuje również w systemie przesuwnym, co oznacza te same modele i dekory, ale też możliwość wyboru opcji jedno- lub dwuskrzydłowej. W tym ostatnim przypadku system otwierany jest synchronicznie – przesuwając jedno skrzydło, rozsuwają się jednocześnie oba. 

Drzwi przesuwne. Fot. Classen

Pojedyncze skrzydło w systemie przesuwnym posiada tradycyjną szerokość 60–100 cm. System dwuskrzydłowy występuje z kolei w wymiarach: 120, 140, 160, 180, 200 cm. Różnice pomiędzy klasycznym skrzydłem drzwiowym a systemem przesuwnym widoczne są m.in. w sposobie montażu, zamiast klamek występują tzw. pochwyty oraz zamek hakowy na klucz. Drzwi przesuwne zawsze są drzwiami bezprzylgowymi. 

Zobacz także: Czy warto kupić drzwi przesuwne?

System przesuwny sprawdza się we wnętrzach, które chcielibyśmy jednocześnie optycznie powiększyć, a także w tych, gdzie niemożliwy jest montaż drzwi tradycyjnych rozwieranych.

Drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi dwuskrzydłowe składają się ze skrzydła drzwiowego czynnego oraz biernego bez otworów na zamek i klamkę. Drzwi dwuskrzydłowe otwierane są np. poprzez zamontowane kantrygle (górne i dolne okucia blokujące), wyposażone dodatkowo w blachę zaczepową zamka do drzwi dwuskrzydłowych. Wielu producentów oferuje możliwość dowolnego łączenia wymiarów skrzydeł drzwiowych zgodnie z posiadaną ofertą.

Drzwi dwuskrzydłowe. Fot. Classen

Drzwi dwuskrzydłowe stosuje się często w miejscach, gdzie otwór drzwiowy jest większy od klasycznego.  Najczęściej prowadzą do pomieszczeń o szczególnym charakterze, salonów, jadalni, sal konferencyjnych, itp.

Zobacz także: Jakie drzwi pełne wybrać: przesuwne czy skrzydłowe?

Dostawka – drzwi o szerokości 40 lub 50 cm

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na drzwi dwuskrzydłowe o standardowych rozmiarach, doskonałym rozwiązaniem będzie wybór tzw. dostawki. Potocznie dostawką nazywa się skrzydło drzwiowe bierne o szerokościach 40 lub 50 cm, czyli znacznie mniejszych od tych występujących w standardowej ofercie. Dostawka występuje we wszystkich dostępnych dekorach i jest otwieranym elementem drzwi dwuskrzydłowych.

Drzwi - dostawka. Fot. Classen

Dostawka sprawdzi się we wnętrzach, gdzie występuje otwór drzwiowy o niestandardowej szerokości np. 110. Wówczas montujemy skrzydło drzwiowe z oferty standardowej, np. o szerokości 70 cm i dostawkę pełną o szerokości 40 cm. Wykorzystując dostawkę, unikniemy konieczności dobudowywania fragmentu ściany, a drzwi będą się prezentowały oryginalnie i efektownie. 

Zobacz także: Jak dobierać drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Źródło: Classen

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama