REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Okna o nietypowych kształtach – na zamówienie

Okno w nietypowym kształcie. Fot.MS więcej niż OKNA
Okno w nietypowym kształcie. Fot.MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Okna o nietypowych kształtach nadają budynkowi wyjątkowego charakteru. Podczas wykonywanie projektu domu może się jednak okazać, że ich wykonanie jest kłopotliwe i bardzo kosztowne. Zobacz, co warto wiedzieć o oknach w nietypowych kształtach zanim zdecydujemy się na inwestycję w okna wg własnego projektu?

Rozwój rynku okien o niestandardowej konstrukcji związany jest z coraz większym stopniem urozmaicenia współczesnej architektury. W odróżnieniu od budownictwa sprzed kilkudziesięciu lat, w którym dominowały okna o jednakowych rozmiarach, dziś wiele osób zastanawia się nad inwestycją w zindywidualizowaną stolarkę, zwłaszcza, że nie musi to wcale oznaczać wzrostu ceny. Mianem okien nietypowych określa się wszystkie produkty, których wymiary, kształty lub kolorystyka wykraczają poza obowiązujący w danej firmie katalog stolarki typowej. Obecnie odchodzi się już od tej terminologii, bowiem wielu producentów oferuje jedynie okna na specjalne zamówienie i nie posiada stanów magazynowych stolarki typowej. Dlatego niestandardowy rozmiar okna zazwyczaj nie generuje dodatkowych kosztów, jednak projekt obejmujący utworzenie łuków lub ostrych kątów - już tak.

REKLAMA

Decydując się na tego typu stolarkę, warto wybrać firmę specjalizującą się w indywidualnych zamówieniach, ponieważ jej oferta cenowa prawdopodobnie będzie bardziej konkurencyjna, a jakość wyrobu wyższa. Porównując propozycje producentów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na całkowity koszt inwestycji.

Zobacz także: Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

Zwieńczone łukiem tradycyjne prostokąty, elipsy, koła, trapezy, trójkąty i bawole oka – dzisiejsza technologia produkcji umożliwia wyprodukowanie praktycznie każdego kształtu, bez uszczerbku dla właściwości użytkowych. Nietuzinkowe konstrukcje pozwalają na stworzenie nowych możliwości aranżacyjnych zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym budownictwie. Okna na indywidualne zamówienie bardzo często stosowane są podczas renowacji obiektów, gdzie kluczowym czynnikiem jest odwzorowanie pierwotnego wyglądu budynku. W przypadku nowoczesnych projektów często wykonuje się proste, geometryczne wzory podkreślające modernistyczny charakter architektury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt okna

Największą trudnością w prawidłowym wykonaniu okien niestandardowych jest połączenie estetyki z aspektami użytkowymi. Dobry produkt powinien przede wszystkim spełniać swoje funkcje: komfortowo się otwierać, regulować i być wytrzymałym na obciążenia. Dlatego już w fazie projektu niezbędna jest konsultacja z producentem stolarki, aby uzgodnić właściwe rozmieszczenie zawiasów oraz sposób otwierania. Zwłaszcza jeśli okno zostanie umieszczone na poddaszu, w pobliżu skosów lub w lukarnie, pojawić się może problem z pełnym rozwieraniem skrzydeł.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy drzwi są dobrze zamontowane?

Z naszych doświadczeń wynika, że w niektórych przypadkach połączenie funkcjonalności z pierwotnym zamysłem architekta bywa niemożliwe – zdradza Piotr Nadolny, dyrektor handlowy w firmie MS więcej niż OKNA - Zawsze jednak warto szukać kompromisów, na przykład uwzględniając dodatkowy podział lub zmieniając sposób otwierania. W zależności od rozmiaru oraz zaprojektowanego kształtu, należy się kierować innymi regułami, a każde zamówienie powinno być indywidualnie rozpatrzone. Na przykład zbyt ostre kąty w oknach w kształcie trójkąta lub trapezu uniemożliwiają rozwarcie skrzydła ze względu na szerokość profilu niezbędną do ich uzyskania. W przypadku okna trapezowego optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie zawiasów na najdłuższym boku, aby nie obciążać nadmiernie konstrukcji. Wszelkie formy o znacznych rozmiarach, zakończone od góry pełnym półkolem, powinny być wyprodukowane w wariancie dwuskrzydłowym, z klamkami ulokowanymi po zewnętrznej stronach okna, a zawiasami na środkowym słupku.

Okna wg własnego pomysłu

Dostosowanie wymiarów okna do indywidualnych potrzeb nie zawsze będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych. Stolarka o tradycyjnej, prostokątnej formie, a nietypowych wymiarach zazwyczaj rozliczana jest według standardowego cennika konkretnej firmy ze względu na automatyczny proces produkcji. Jednak inwestycja w okna o nietypowych kształtach, gdzie konieczne jest ręczne gięcie łuków lub zgrzewanie kątów innych niż 90°, wymagać będzie dłuższego okresu oczekiwania na realizację oraz poniesienia wyższych kosztów. Różnica w cenie wynika przede wszystkim z bardziej wymagającego procesu technologicznego, gdzie większość prac wykonywanych jest ręcznie.

Zobacz także: Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?

Wprowadzenie do oferty okien spoza katalogu wymaga od firmy rozdzielenia procesu produkcji, inwestycji w specjalistyczne maszyny, przeszkolenia pracowników. Ostateczna cena produktu zazwyczaj uzależniona jest od koniecznych modyfikacji, co zazwyczaj sprowadza się do liczby łuków i narożników. W przypadku niewielkich rozmiarów procentowa różnica w poniesionych kosztach na okna typowe w stosunku do tych spoza katalogu będzie więc wyższa niż w przypadku dużych witryn. Z kolei okres oczekiwania potrafi wydłużyć się o około dwa tygodnie. Jeżeli zamówienie obejmuje także nieszablonowy kolor łączny czas realizacji może ulec przesunięciu nawet o 6 tygodni.

Zobacz także: Okna plastikowe – prawdy i mity

Decydując się na inwestycję w nietypową stolarkę otworową, warto podkreślić jej urok także odpowiednim wystrojem wnętrza. Okno, jako element architektoniczny, powinno stanowić podstawę, od której rozpocznie się dalsza aranżacja. W nowoczesnych domach coraz częściej pozostawia się je nieprzesłonięte, eksponując ich unikalny charakter.

Źródło: MS więcej niż OKNA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA