reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w szczegółowy sposób określa przeznaczenie danego terenu oraz warunki jego zagospodarowania i możliwej zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania to istotny dokument, w przypadku osób, które zamierzają kupić działkę i wybudować dom.

Każdy, kto jest zainteresowany zakupem konkretnej działki powinien niezwłocznie skierować kroki do właściwego urzędu miasta lub gminy, by dokładnie przestudiować plan miejscowy dla obszaru, na którym znajduje się nieruchomość. To bardzo ważny dokument dla inwestora, ponieważ szczegółowo określa co i gdzie można zbudować.

Do czego służy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), zwany w skrócie planem miejscowym, to akt prawa miejscowego uchwalany przez radę gminy lub miasta. Nowy plan miejscowy uchwalany jest średnio co kilka lat, w zależności od zapotrzebowania i możliwości gminy. Plan określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy danego terenu. Właśnie w planie miejscowym dokonuje się m.in. zmiany przeznaczenia gruntów rolnych  na cele nierolnicze. Plan składa się z dwóch części: tekstowej (treść uchwały) oraz części graficznej (rysunek planu).

Zobacz także: Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?

Zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego jeszcze przed zakupem nieruchomości

Dokładne przestudiowanie planu miejscowego przez zakupem nieruchomości pozwala znaleźć odpowiedź na dwa podstawowe pytania. Co na danej działce można wybudować i co powstanie w przyszłości w najbliższej okolicy. Plan określa szczegółowo przeznaczenie konkretnej działki (np. usługi, zabudowa mieszkalna), możliwą formę zabudowy (np. wolnostojąca, szeregowa, bliźniacza), a także przeznaczenie okolicznych terenów. Z planu można dowiedzieć się m.in.:

  • jaki rodzaj budynku można postawić, jak wysoki, jakie są wymogi co do charakteru i gabarytów zabudowy
  • jaką powierzchnię działki można zabudować
  • czy dopuszcza się w budynku usługi czy np. będzie można  tylko prowadzić małą działalność u siebie w domu
  • czy w najbliższej okolicy niebawem nie powstanie odcinek autostrady, hipermarket czy fabryka
  • czy działka nie znajduje się przypadkiem na terenie zalewowym
  • czy działka nie leży w strefie ochronnej, gdzie obowiązuje całkowity lub częściowy zakaz zabudowy
  • jaki będzie w przyszłości przebieg ulic, czy drogi będą poszerzane, jakie są linie zabudowy.

Plan zawiera zatem kluczowe informacje, które powinny wpłynąć na ostateczną decyzję o zakupie wybranej nieruchomości. Popełniony na tym etapie błąd może okazać się brzemienny w skutkach, kiedy z dnia na dzień sielankowy krajobraz zmieni się w hałaśliwą i nieprzyjazną okolicę.

Zobacz także: Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Jak czytać plan zagospodarowania przestrzennego?

Plan składa się z części tekstowej czyli uchwały oraz części graficznej, czyli rysunku planu, który zazwyczaj wykonywany jest na mapie zasadniczej w skali 1:1000. Przeznaczenie terenu określone jest oznaczeniami graficznymi i literowymi. Zgodnie z przyjętymi zasadami tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej są oznaczane skrótem literowym MN oraz kolorem jasnobrązowym, natomiast tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej skrótem MW i kolorem ciemnobrązowym. Niepokoić powinno sąsiedztwo koloru fioletowego i czerwonego lub czerwono-szarego. Fiolet to tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów (P), a czerwień to tereny zabudowy usługowej (U). To praktyczne i jasne oznakowanie sprawia, że czytanie planu nie powinno nastręczać trudności. Bez problemu uda się także na niej znaleźć tak istotne informacje jak odległość od drogi lub terenów rekreacyjnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama