reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Rodzaje wiązań w murze – wozówkowe i główkowe

Rodzaje wiązań w murze – wozówkowe i główkowe

Wiązanie w murze to nic innego jak sposób ułożenia cegieł. Wiązanie cegieł ma duży wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądać elewacja oraz jaką będzie jej trwałości i wytrzymałości. Zobacz przykłady wiązania.

Rodzaje wiązań cegieł w murze dzieli się na dwie podstawowe grupy – wiązania wozówkowe, w przypadku których w murze widoczne są jedynie wozówki (boki cegieł z dłuższą podstawą) oraz wiązania główkowe, wykorzystujące także węższe boki cegieł, tzw. główki.  

Wiązanie główkowe. Fot. Röben

Wiązania wozówkowe

Wiązania wozówkowe opierają się wyłącznie na wozówkach, poza tym są łatwiejsze i szybsze do wykonania. To z tego powodu cieszą się dużą popularnością mimo jednostajnego rysunku lica muru w porównaniu do innych wariantów ułożenia cegieł. Wiązania wozówkowe różnią się między sobą sposobem rozmieszczenia cegieł, które mogą być przesunięte o ½ długości (tzw. wiązanie średnie) lub o ¼ długości (tzw. wiązanie dźwigające). Cegły w wiązaniu mogą być zlokalizowane w kolumnie (w pionie) lub np. schodzić ukośnie w dół. 

Wiązanie wozówkowe.

Wiązanie cegieł wozówkowe z przesunięciem o 1/2 cegły. Fot. Röben

Wiązanie cegieł wozówkowe z przesunięciem o 1/3 cegły. Fot. Röben

Wiązanie cegieł wozówkowe ukośne z przesunięciem o 1/4 cegły. Fot. Röben

Zobacz także: Cegła rozbiórkowa – wszechstronny materiał z odzysku

Wiązania główkowe

Wiązania główkowe mają wiele odmian.  Cegły muruje się w taki sposób, aby na zewnątrz była widoczna główka cegły (jej krótszy bok). Murując w ten sposób, cegły można układać na wiele sposobów.

Dość popularne są wiązania dzikie, czyli nieregularne rozmieszczenie główek w licu muru. Na 1 m2 muru przypada zwykle ok. 5 główek. Inaczej jest w przypadku wiązań flamandzkich czy kowadełkowych. Te, wywiedzione z flamandzkiej architektury, polegają na naprzemiennym układaniu cegieł stroną wozówkową i główkową, dzięki czemu powstaje swoista szachownica.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama