| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zagęszczanie mieszanki betonowej

Zagęszczanie mieszanki betonowej

Wyróżniamy dwa rodzaje zagęszczania mieszanki betonowej. Zagęszczanie ręczne i zagęszczanie mechaniczne. To, który rodzaj zagęszczania wybierzemy zależy w dużej mierze od rodzaju mieszanki.

Zagęszczanie mieszanki betonowej wykonuje się w celu wypełnienia danej formy mieszanką z jednoczesnym wyeliminowaniem pustek w układanym betonie. Zagęszczanie mieszanki betonowej może odbywać się na dwa sposoby. Może być to:

  •  Zagęszczanie ręczne – jest dość rzadko stosowane. Zagęszczenie ręczne przeprowadza się w przypadku mieszanek o konsystencji ciekłej. Zagęszczanie tego typu polega na sztychowaniu mieszanki, np. prętem stalowym.
  • Zagęszczanie mechaniczne – to najbardziej powszechna forma zagęszczania mieszanek betonowych. Zagęszczanie mechaniczne polega na wibrowaniu ułożonej mieszanki betonu. Do tego celu najczęściej stosuje się wibratory wgłębne (buławowe) oraz wibratory powierzchniowe i przyczepne.

Efektywność wibrowania zależy w dużej mierze od składu mieszanki betonowej, częstotliwości i amplitudy drgań oraz czasu wibrowania. Ważne jest, aby parametry wibrowania były tak dobrane, aby zachowana została jednorodność mieszanki. Niewłaściwie dobrana częstotliwość drgań i czas wibrowania mieszanki betonowej, mogą być powodem oddzielenia się składników mieszanki (grube frakcje kruszywa opadają na dno formy, a zaprawa gromadzi się w górnej warstwie) oraz wprowadzenia zbyt dużej ilości powietrza do mieszanki.

Zobacz także: Jak powstaje beton?

Podczas zagęszczania mieszanki wibratorem buławowym, należy zapewnić nakładanie się poszczególnych pól działania wibratora, nie pozostawiając przestrzeni niedowibrowanych.

Zobacz także: Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Daniel Cekała, Kierownik Technologii i Jakości w Lafarge Kruszywa i Beton S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »