reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Bramy do garażu – wybór krok po kroku

Bramy do garażu – wybór krok po kroku

O wyborze bramy do garażu warto pomyśleć już na etapie projektowania garażu. Garaż najlepiej zaprojektować tak, aby pasowała do niego brama o standardowych wymiarach. Zobacz, o czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze bramy do garażu?

Rodzaj bramy

Wybierając bramę do garażu, musimy przede wszystkim zdecydować o jej rodzaju. Do wyboru mamy bramy garażowe rozwieralne, uchylne, segmentowe i rolowane. Bramy rozwieralne, kiedyś najbardziej popularne, teraz wybierane są coraz rzadziej, ponieważ zajmują dużo miejsca i zwykle otwierane są ręcznie. Wypierają je bramy uchylne i segmentowe. Najwięcej zalet mają bramy rolowane, jednak są też najdroższe.

Zobacz także: Bramy garażowe – rodzaje

Rozmiar bramy

Otwór wjazdowy do garażu powinien mieć minimum 2 m wysokości oraz 2,3 m szerokości. Bramy rozwieralne zwykle maja skrzydła szerokości 1m – 1,5 m i wysokość do 2,2 m. Konstrukcja tych bram nie ogranicza wymiarów skrzydeł, jest możliwość zamówienia szerszych i wyższych, jednak im będą one większe, tym ich otwieranie będzie trudniejsze. Przed zakupem bramy rozwieralnej należy jedynie zmierzyć szerokość i wysokość otworu wjazdowego. Bramy rozwieralne otwierane są wyłącznie na zewnątrz i przed ich zakupem trzeba upewnić się, czy mamy dostatecznie dużo miejsca na podjeździe, aby można było swobodnie ją otworzyć.

Szerokość bram uchylnych zazwyczaj nie przekracza 3 m, a wysokość 2,3 m. Ten rodzaj bram do otwarcia potrzebuje miejsca nie tylko przed garażem, lecz także w nim. Potrzebne jest około 1 metra minimum wolnej przestrzeni przed garażem, wewnątrz natomiast potrzebne jest miejsce pod sufitem, gdzie brama będzie mogła się schować. Jeżeli odległość od bocznych krawędzi otworu wjazdowego do ścian jest mniejsza niż 20 cm, to konieczny jest zakup bramy z prowadnicami podwieszanymi pod sufitem. Oznacza to, że taka brama przeznaczona jest do montażu w świetle otworu wjazdowego. Trzeba pamiętać, że w tej sytuacji zmniejszy się szerokość otworu wjazdowego. Możemy tego uniknąć wybierając bramę uchylną montowaną za otworem wjazdowym. Bramy segmentowe górne dostępne są w szerokościach 2 m – 5,5 m oraz o wysokości do 3 m. Ten rodzaj bramy montowany jest za otwarciem, a do otwarcia nie jest konieczne miejsce przed garażem. Do zamontowania bram segmentowych, podobnie jak w przypadku bram uchylnych, potrzebne jest dodatkowe 14 cm szerokości oraz 20 cm wysokości, aby brama po otwarciu bez problemu zmieściła się w garażu.

Zobacz także: Automatyczna brama – najlepsza na zimę

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama