| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Murki gabionowe – montaż

Murki gabionowe – montaż

Murek gabionowy jest prostą konstrukcją, którą możemy zamontować samodzielnie. Gabiony, to funkcjonalne ogrodzenie może nadać przestrzeni wokół domu wyjątkowy charakter.

Murek gabionowy jest funkcjonalną konstrukcją, która świetnie nadaje się do stworzenia wyjątkowego ogrodzenia wokół domu. Dzięki gabionom w efektowny sposób możemy osłonić miejsce do wypoczynku. Z pomocą gabionów możemy też ukryć kompostownik, kontener na śmieci czy pomieszczenie na narzędzia.

Zobacz także: Czym są i do czego służą gabiony?

Dzięki dużemu wyborowi materiałów, którymi możemy wypełnić siatki gabionowe, możemy nadać naszemu ogrodowi wyjątkowy charakter. Murek gabionowy możemy wypełnić np. korą drzewa, suchymi pniami i gałęziami, łupinami orzecha kokosowego, łodygami bambusa, białymi otoczakami, kamieniami bazaltowymi czy chociażby kolorowym szkłem. Należy pamiętać, że chcąc wypełnić siatki gabionowe drobnym materiałem, powinniśmy wybrać kosze o mniejszych oczkach. W takim przypadku możemy też skorzystać z dodatkowych przesłon dostępnych na rynku.

Montaż murku gabionowego

Ogrodzenie z murku gabionowego możemy bez problemu zamontować samodzielnie w kilku krokach:

  1. Zakupione panele podstawy montujemy na specjalnych słupach, tworząc jednocześnie przestrzeń między dwoma równoległymi przęsłami. Murki gabionowy powinno się montować na słupach do zabetonowania. Słupy te powinny być o 50 cm dłuższe niż wysokość samego panelu.
  2. Panele należy przymocować do obu stron słupa przy pomocy złączek stalowych, przykręcanych śrubą.
  3. Przestrzenie, które utworzą się między równoległymi panelami – wypełniamy wybranym materiałem, układając go  równomiernie od dołu do góry.
  4. By uchronić murek przed wybrzuszeniem powinniśmy zadbać o jednakowe odstępy między równoległymi panelami. Do tego celu najlepiej użyć  dodatkowych rozpórek, które można zakładać wraz z wypełnieniem kosza.

Chcąc wypełnić konstrukcję murka drobnym materiałem (np. korą drzewa czy drobnym szkłem), powinniśmy pomyśleć o dodatkowym przesłonięciu siatki. W tym celu możemy skorzystać np. z taśmy przesłonowej.

Chcąc zachować stabilność gabionu, pamiętajmy o tym, że wysokość murka nie powinna przekroczyć 2 m. Wyższe murki gabionowe mogą być podatne na silne podmuchy wiatru.

Przykładowe rozmiary paneli, których możemy użyć do budowy murku gabionowego:

Wysokość panelu [mm]

Szerokość panelu [mm]

Wysokość słupa [mm]

Liczba złączek
na słup

655

2005

1100

2x3

955

2005

1500

2x4

1255

2005

1700

2x5

1555

2005

2000

2x6

1705

2005

2400

2x6

2005

2005

2700

2x7

Zobacz także: Jak zaprojektować profesjonalne ogrodzenie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »