REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku

Joanna Orzechowska
Hydroizolacja budynku.
Hydroizolacja budynku.

REKLAMA

REKLAMA

Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku jest konieczną i dobrą inwestycją niezależnie od rodzaju gruntu, na którym chcemy budować dom. Jakie rodzaje hydroizolacji należy wykonać? Jaka będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom?

Hydroizolacja ma za zadanie chronić fundamenty domu przez wilgocią i wodą gruntową. Hydroizolacja jest najważniejsza izolacją w budynku, to od niej w dużej mierze zależy czy ściany będą suche, czy pojawi się na nich grzyb.

REKLAMA

Jak zatem należy ją wykonać, by uniknąć potem problemów z wilgocią i przesączaniem się wody? Konieczne jest wykonanie dwóch, następujących rodzajów hydroizolacji.

Wyróżniamy następujące rodzaje hydroizolacji:

Hydroizolacja pozioma – jej rolą jest ochrona ścian parteru przed wilgocią. Można ją wykonać ze specjalnej folii lub papy. Materiał izolacyjny należy ułożyć na wierzchu ław i ścian fundamentowych na minimalnej wysokości 20–30 cm nad poziomem gruntu.

Hydroizolacja pionowa – ma za zadanie zabezpieczyć ściany fundamentowe od zewnątrz przed niekorzystnym działaniem wód gruntowych i opadowych. Zależnie od rodzaju gruntu wykonuje się ją na różne sposoby i z różnych materiałów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•    Lekkie izolacje – wykonuje się je w przypadku domów budowanych na gruntach przepuszczalnych (piaszczystych). Jeżeli woda zalega poniżej poziomu posadowienia budynku, to możemy zastosować lekką izolację z półpłynnych mas bitumicznych (mas asfaltowych, emulsji, lepików, roztworów). Jest to sposób efektywny, tani i niewymagający specjalnych umiejętności. Należy pamiętać jedynie o dokładnym przygotowaniu podłoża i wykonaniu samej izolacji, bo to właśnie w tym leży klucz do sukcesu. Na podłoże należy nałożyć tzw. „rapówkę”, czyli tynk II kategorii, a następnie dwie warstwy bitumu. Zamiast mas bitumicznych można zastosować również folię hydroizolacyjną, bądź zaprawę modyfikowaną żywicami.

Zobacz także: Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?

•    Średnie izolacje – konieczne są w gruntach nieprzepuszczalnych (gliniastych). Należy ją wykonać, jeżeli woda znajduje się poniżej poziomu posadowienia lub okresowo podnosi się powyżej niego. Do zaizolowania możemy użyć: masy asfaltowej (3–5 warstw) lub folii hydroizolacyjnej z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE) oraz polietylenu o dużej gęstości (PE–HD) a także dwóch warstw papy termozgrzewalnej lub samoprzylepnej na osnowie z tkaniny poliestrowej czy włókna szklanego, wypełnionych asfaltem modyfikowanym o gramaturze min. 1400 g/m².

Zobacz także: Czym jest hydroizolacja typu średniego?

•    Ciężkie izolacje – stosowane są niezależnie od typu gleby jeżeli woda gruntowa zalega na głębokości mniejszej niż poziom podłogi piwnicy budynku. Z powodu dość skomplikowanego sposobu wykonania oraz kosztów, nie jest to rozwiązanie praktykowane w domach jednorodzinnych.

Zobacz także: Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

W przypadku konieczności wykonania izolacji średnich i ciężkich należy pamiętać, że zazwyczaj wskazany jest również drenaż obwodowy. Nie jest to inwestycja tania, ale okaże się opłacalna, jeżeli pojawiłby się problem z wodami gruntowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA