| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Pogłębianie piwnicy – jak to zrobić?

Pogłębianie piwnicy – jak to zrobić?

Pogłębianie piwnicy wykonuje się w domach, w których Inwestorzy chcą zaadaptować piwnicę do celów mieszkalnych. W związku z tym, że pomieszczenia mieszkalne muszą mieć min. 2,5 m wysokości, często musimy nieco obniżyć poziom najniżej położonej kondygnacji. Jak najlepiej i najbezpieczniej można to zrobić – podpowiadamy poniżej.

Pogłębianie piwnicy to zadanie niezwykle skomplikowane i odpowiedzialne, którego nie można wykonywać na własną rękę. Zawsze nieodzowna jest pomoc konstruktora, który dobierze najlepsze rozwiązanie. Sposób wykonania uzależniony jest między innymi od konstrukcji budynku, jego stanu oraz rodzaju gruntu, na którym stoi.

Podłoga na poziomie górnej krawędzi ław fundamentowych

Jest to sposób najłatwiejszy i najlepszy, niestety w niewielu przypadkach możliwy do urzeczywistnienia. Polega on na wybraniu ziemi tylko do wysokości wierzchu ław fundamentowych. Jest bezpieczny z tego względu, że nie narusza się warstwy zbitej ziemi utrzymującej fundamenty w pozycji pionowej i zabezpieczającej przed zapadnięciem się ścian do wewnątrz. Przeszkodą w pogłębieniu piwnicy w tym przypadku może być fakt, że często spotyka się ławy fundamentowe posadowione na różnej głębokości.

Zobacz także:  Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku

Podłoga na wysokości dolnej krawędzi ław fundamentowych (poziomu posadowienia budynku)

Podłogę na dolnej krawędzi fundamentu wykonuje się częściej, niż na górnej krawędzi ław, niemniej jednak jest to rozwiązanie o wiele bardziej skomplikowane. Dość problemowa może okazać się konieczność wykonania (a wcześniej zaprojektowania) rozpór przenoszących obciążenia naporu gruntu od zewnątrz na ściany i ławy fundamentowe. Rozpory te mogą mieć formę konstrukcji stalowej bądź też płyty żelbetowej. W takiej sytuacji, wzdłuż ścian fundamentowych, będziemy musieli wykonać „murek”, który jednak można wykorzystać przy aranżacji wnętrza.

Zobacz także: Podłoga pływająca – co to takiego?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »