reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dobre i bezpieczne rusztowanie

Dobre i bezpieczne rusztowanie

Rusztowanie to nieodłączny element budowy lub remontu. Podczas budowy sprawdza się jako ciąg komunikacyjny na poszczególnych poziomach. Natomiast podczas remontu lub prac wykończeniowych rusztowanie staje się bardzo pomocne przy tynkowaniu lub malowaniu ścian lub stropów. Dowiedz się, czym powinno charakteryzować się dobre rusztowanie.

Ekspert budowlany dekarze.pl wymienia kilka podstawowych cech rusztowania, które ułatwiają pracę na budowie.

Bezpieczne i ekonomiczne rusztowanie

Od rusztowań modułowych, elewacyjnych, po rusztowania przejezdne – producenci skupiają się już nie tylko na ekonomiczności rusztowania, ale także na jego bezpieczeństwie użytkowania. Kupując rusztowanie, należy więc nie tylko analizować i porównywać ceny, lecz zwrócić uwagę na wypełnianie norm bezpieczeństwa; zarówno krajowych, jak i europejskich (tj. wymogi dyrektywy EWG HD 1000). Za bezpieczeństwo pracownika odpowiada w dużej mierze pracodawca, dlatego należy zapewnić mu jak najwyższą ochronę. Przy doborze rusztowania należy sprawdzić także, czy posiada ono takie elementy jak zabezpieczenie podestów przed wypadnięciem i zamknięte profile zapewniające stabilność.

Zobacz także: Jak unikać błędów przy wykańczaniu elewacji?

Demontaż rusztowania i transport

Nawet najtańsze rusztowanie nie zwróci nam kosztów inwestycyjnych, jeżeli nie będziemy mogli użyć go w innej budowie. Obecnie, dynamicznie rozwijający się rynek budowlany wymaga częstego przemieszczania się ekipy budowlanej wraz ze sprzętem. Ważne jest więc, by obniżyć koszty transportu i zmniejszyć czas składania rusztowania do minimum. Niektóre z dostępnych systemów rusztowań pozwalają obniżyć koszty robocizny, dzięki łatwemu montażowi i demontażowi złączy oraz samo zakleszczającemu się trzepieniu. Łatwość montażu łączy ze sobą bezpieczeństwo. Poszczególne elementy pasują do siebie tylko i wyłącznie w odpowiedniej kolejności, co wymusza prawidłową kolejność złącz.

Elastyczne rusztowanie

Przy zakupie rusztowania należy wziąć pod uwagę zarówno obecną, jak i przyszłe budowy. Dlatego dobierając rusztowanie, należy sprawdzić, czy można taką konstrukcję w dowolny sposób rozszerzyć lub uzupełnić. Praktyczne rusztowanie powinno także dać możliwość wyboru materiału konstrukcji między drewnianym, aluminiowym, metalowym oraz łączonym. Ważnym jest, by przed zakupem sprawdzić, czy elementy z różnych materiałów będzie można ze sobą dowolnie łączyć oraz swobodnie powiększać na odpowiednią wysokość oraz długość.

Zobacz także: Czy warto ocieplać dom na własne ryzyko?

Źródło: materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podczas budowy rusztowanie sprawdza się jako ciąg komunikacyjny na poszczególnych poziomach.
Podczas budowy rusztowanie sprawdza się jako ciąg komunikacyjny na poszczególnych poziomach.

Rusztowanie powinno być bezpieczne i ekonomiczne.
Rusztowanie powinno być bezpieczne i ekonomiczne.

Rusztowanie to nieodłączny element budowy lub remontu.
Rusztowanie to nieodłączny element budowy lub remontu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama