REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

jz
Dach pokryty papą termozgrzewalną jest sztywny i wytrzymały. Fot. Röben
Dach pokryty papą termozgrzewalną jest sztywny i wytrzymały. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Podczas ulewnych deszczy narażeni jesteśmy na dość intensywne działanie wody. Woda wdziera się do naszych domów poprzez piwnice, może też dostawać się poprzez nieszczelny dach. Sprawdź, jak uszczelnić pokrycie dachowe, oraz jak zabezpieczyć dom przed działaniem deszczu.

REKLAMA

Papa – jeden ze sposobów na nieszczelny dach

Papa jest materiałem znanym od bardzo dawna oraz powszechnie stosowanym. Zazwyczaj używa się jej jako zabezpieczenia przeciwwilgociowego dachu. Papę najczęściej stosuje się na dachach płaskich, gdzie układa się  ją bezpośrednio na warstwie termoizolacji. Papę możemy stosować także na dachach spadzistych.

Zobacz także: Jak konserwować, naprawiać i wymieniać papę?

Montaż papy odbywa się poprzez zamontowanie do krokwi poszycia dachowego ze sklejki płyt OSB lub drewnianych desek łączonych na pióro-wpust, a następnie przekrycia go papą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Układanie papy

Papa termozgrzewalna – najpopularniejsza z pap

REKLAMA

Obecnie, najbardziej popularnym rodzajem papy jest papa termozgrzewalna. Papę tę przykleja się do poszycia z pomocą nagrzewnicy. Tak wykończony dach (papą termozgrzewalną) można zostawić nie dokończony przez całą zimę, z racji tego, że papa wraz z poszyciem tworzy bardzo szczelną i trwałą warstwę.

Dach pokryty papą termozgrzewalną przymocowaną do poszycia jest sztywny i wytrzymały. Niestety jest też dość ciężki, jego ciężar wynosi 15 kg/m2 co dodatkowo obciąża konstrukcje dachu. Należy o tym pamiętać chcąc wykończyć dach ciężkim pokryciem dachowym takim jak: dachówki, łupek lub blacha dachowa.

Zobacz także: Dachówka czy blachodachówka?

Folie dachowe – zabezpieczenie dachu przed wilgocią

Folie dachowe pełnią dwie funkcje. Chronią dach przed wodą deszczową, która bez ich zastosowania dostała by się do wnętrza domu  oraz  umożliwiają odprowadzenie pary wodnej z poddasza. Dzięki temu para wodna z ocieplanego wnętrza domu, nie zawilgaca dachowej warstwy ociepleniowej. Folie dachowe stosuje się na dachach spadzistych, zwłaszcza jeśli planujemy wykończyć dach dachówkami, blacho dachówką, płytami falistymi, łupkiem lub płytami cementowo-włóknowymi.

Zobacz także: Wady i zalety pokryć dachowych włóknisto-cementowych

Jeśli dach planujemy wykończyć gontem, blachą płaska lub papą – wtedy nie stosujemy folii wstępnego krycia.


Rodzaje folii dachowych

Wyróżniamy dwa rodzaje folii dachowych: folie wysokoparoprzepuszczalne i folie niskoparoprzepuszczalne.

Folie wysokoparoprzepuszczalne przepuszczają ponad 700 g wody na 1m2 dachu w ciągu 24 h. Folie te można układać bezpośrednio na ociepleniu lub stosować je zamiast papy, kładąc bezpośrednio na deskowaniu.

Folie niskoparoprzepuszczalne przepuszczają do 700 g wody na 1m2 dachu w ciągu 24 h. W ich przypadku, pomiędzy termoizolacją a folią trzeba zostawić  kilkucentymetrową szczelinę wentylacyjną. Folii niskoparoprzepuszczalnych nie należy układać na sztywnym poszyciu.

Zobacz także: Jaką funkcję pełni membrana dachowa?

Zobacz także: Po co stosujemy folie dachowe?

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać wiatrownicę?

Zobacz także: Jak dobrać pokrycie dachu do jego kształtu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA