reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Malowanie drewnianych drzwi: krok po kroku

Malowanie drewnianych drzwi: krok po kroku

Pomalowane, odnowione drzwi podkreślą charakter pokoju i odnowią jego wnętrze. Drzwi drewniane są podatne na malowanie, dzięki czemu możemy dobrać do nich dowolny kolor. Dowiedz się, jak pomalować drewniane drzwi tak, aby ich wygląd zachwycał każdego dnia.

Przygotowanie do malowania drzwi

Powierzchnia drewna do malowania powinna być czysta, gładka i sucha. Ważne, aby nie było na niej żadnych plam, przebić klejowych oraz pęcherzy żywicznych.

Przed rozpoczęciem malowania drzwi należy odkręcić z nich wszelkie akcesoria, takie jak klamka czy zamek, których nie planujemy malować . Jest to ważne, jeżeli chcemy uniknąć późniejszego czyszczenia.  

Malowanie farbami alkidowymi różni się znacząco od malowania farbami akrylowymi. Podczas malowania gładkich drzwi farbami alkidowymi należy całą ich płaszczyznę podzielić na 6 do 8 części tak, aby każdą z nich można było łatwo pomalować.

Malowanie farbami alkidowymi

Malowanie należy rozpocząć od górnej części drzwi, dokładnie od fragmentu w lewym, górnym rogu. Najpierw należy nałożyć farbę w kierunku pionowym w kilku pasach lekko zachodzących na siebie lub w trzech pasach równoległych do siebie, mocno dociskając pędzel do powierzchni, a następnie malować w poprzek, rozpoczynając od strony lewej. Kolejne malowanie należy prowadzić od góry do dołu , tym razem słabiej dociskając pędzel. Ostatni raz pociąga się pędzlem od dołu do góry tak, aby dobrze rozetrzeć farbę. Po pomalowaniu pierwszego fragmentu następny malujemy, zaczynając od jeszcze mokrego brzegu.

Zobacz także: Rodzaje drzwi wejściowych – drewniane, z tworzywa i metalowe

Malowanie farbami akrylowymi

Malowanie gładkich płaszczyzn farbami akrylowymi wymaga trochę innej techniki. W tym przypadku należy nakładać farbę pasami o szerokości ok. 30 cm na całej wysokości drzwi, malując pasy jeden przy drugim, starając się nie odrywać pędzla od lakierowanej powierzchni. Malowanie zaczynamy od nałożenia grubej warstwy lakieru od góry do dołu, następnie rozprowadzamy farbę w poprzek pasa, wygładzając powierzchnię, a wykańczamy pociągając pędzlem od dołu do góry.

Dobranie odpowiednich narzędzi

Do malowania drzwi płycinowych należy dobrać odpowiednio wielki pędzel, w zależności od wielkości elementów drzwi. Malowanie rozpoczynamy od pomalowania górnych profilów płycin, stopniowo przechodząc do następnych. Najważniejsze jest, aby najpierw malować profile, a dopiero później wypełniać płyciny. Należy kolejno pokrywać środkowe słupki pionowe, a dopiero po ich pomalowaniu pokrywać słupki poziome. Słupki pionowe zewnętrzne należy malować jako ostatnie.

Przy malowaniu należy nabierać niewielką ilość farby na pędzel i oczywiście rozcierać zacieki np. przy rogach płycin. Być może będzie trzeba to zrobić kilka razy, ale najważniejsze, aby zrobić to zanim farba wyschnie. Należy malować tak, jakby każdy fragment drzwi stanowił osobną płaszczyznę. Należy również zwrócić uwagę na to, aby farba była roztarta w kierunku słojów drewna. Dzięki temu można podkreślić rysunek słojów drewna.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Drzwi drewniane są podatne na malowanie, dzięki czemu możemy dobrać do nich dowolny kolor.
Drzwi drewniane są podatne na malowanie, dzięki czemu możemy dobrać do nich dowolny kolor.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama