| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Malowanie drewnianych drzwi: krok po kroku

Malowanie drewnianych drzwi: krok po kroku

Pomalowane, odnowione drzwi podkreślą charakter pokoju i odnowią jego wnętrze. Drzwi drewniane są podatne na malowanie, dzięki czemu możemy dobrać do nich dowolny kolor. Dowiedz się, jak pomalować drewniane drzwi tak, aby ich wygląd zachwycał każdego dnia.

Po pomalowaniu powierzchni drzwi można rozpocząć nakładanie farby na krawędzie oraz ościeżnicę i nadproża.

Zobacz także: Jak malować powierzchnie drewniane cz. II?

Podczas malowania drewnianych drzwi zewnętrznych, które są szczególnie narażone na działanie deszczu i promieniowania słonecznego, warto dodatkowo zabezpieczyć je, nakładając kilka warstw farby.  Pamiętaj, że narażone są nie tylko elementy widoczne, ale także spód drzwi i dolny okapnik.

Zewnętrzne powierzchnie drzwi z surowego drewna korzystnie jest dodatkowo zagruntować odpowiednim impregnatem zawierającym środki grzybobójcze lub pokostem (przed malowaniem nawierzchniowym).
Przy malowaniu lakierami bezbarwnymi i lakobejcami transparentnymi należy przestrzegać tych samych zasad, ze szczególnym uwzględnieniem wymogu malowania tak, jakby każdy fragment drzwi stanowił osobną płaszczyznę oraz przetarcia farby w kierunku słojów drewna (po określonym przez producenta czasie). Dzięki temu zostanie podkreślony rysunek drewna. Ważne jest również nakładanie takiej samej ilości warstw lakobejcy oraz usuwanie zacieków przez ich szybkie i równomierne rozcieranie oraz dokładne rozprowadzanie farby, ponieważ odcień wyrobów transparentnych pogłębia się wraz ze zwiększeniem ilości warstw.

Niezachowanie ostrożności i pomalowanie częściowe innych powierzchni może spowodować powstanie na podłożu plam o innym odcieniu.

Drewno jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowo modnym. Jego renowacja jest nieco czasochłonna, ale warto poświęcić czas na jej wykonanie. Odnowione drzwi z pewnością przyczynią się do podniesienia walorów estetycznych całego domu.

Tekst na podstawie książki: Dekorowanie Wnętrz. Wyremontowany poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Albert Jackson, David Day

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »