reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Kupujemy działkę – porada eksperta

Kupujemy działkę – porada eksperta

Wiosna i lato są porami, w których ożywia się popyt na działki budowlane oraz domy jednorodzinne. Im cieplej tym częściej myślimy o wypoczynku w przydomowym ogrodzie czy weekendowym grillu ze znajomymi - o tym marzy niejeden mieszkaniec bloku.

Posiadanie własnego domu z działką jest marzeniem niejednego Polaka. W mediach możemy znaleźć informację, że za 50 - metrowe mieszkanie w mieście uda nam się wybudować dom pod miastem. Warto zwrócić tutaj uwagę na słowo “wybudować” -  nie kupić. Zanim jednak przystąpimy do budowy, należy wybrać odpowiednią działkę. Sprawa może wydawać się prosta, lecz może okazać się sporym wyzwaniem. Jeżeli decydujemy się na kupno domu, należy zwrócić uwagę na to, w jakim jest on stanie technicznym i jakie są koszty jego utrzymania.

Oczywiście, to nie wszystkie szczegóły, o które należy zadbać. Nie można jednak uznać, że kupowanie działki pod budowę jest proste. Najlepiej zlecić sprawę zaufanemu pośrednikowi, który zajmuje się obrotem nieruchomości. Licząc na rady profesjonalisty uda nam się ominąć wiele pułapek, które są związane z tego typu transakcjami.

Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki?

Warto pomyśleć nad wyceną gruntu. By cała inwestycja zakończyła się sukcesem powinniśmy się też dowiedzieć czy nabywamy prawo własności czy np. prawo użytkowania wieczystego oraz jak te prawo nabył nasz kontrahent. Może się wówczas okazać, że gmina ma prawo do pierwokupu lub nasza działka jest obciążana jakimiś zobowiązaniami.

Dodatkowo musimy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Mamy do niego dostęp w gminie na terenie, której znajduje się nasza nieruchomość. Dzięki temu dokumentowi dowiemy się, jakie inwestycje są planowane, jakie budynki możemy postawić na swojej działce i co może powstać w sąsiedztwie naszej działki. Pewnego dnia możemy się obudzić z trasą szybkiego ruchu za oknem i miła, zielona okolica może cały czas pozostać w sferze marzeń.

Wiele osób kupuje tańsze działki rolne licząc na duży zysk po odrolnieniu, który może wynosić nawet drugie tyle ceny, jaką zapłaciliśmy. Jednak zanim dokonamy takie zakupu warto dowiedzieć się najpierw czy będzie można w przyszłości odrolnić taką działkę i wybudować na niej budynek mieszkalny.

Zobacz także: Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Sprawdźmy także księgę wieczystą nieruchomości oraz jej stan prawny. Jeżeli chodzi o kształt i powierzchnie naszej działki, takie informacje są dla nas dostępne w ewidencji, która prowadzona jest przez starostę. Istnieje możliwość, że powierzchnia działki będzie się różnić od tego, co zawarte jest w księdze wieczystej. Wówczas za właściwą należy przyjąć powierzchnię z ewidencji gruntów - następnie po zakupie będziemy musieli nanieść poprawki w księdze wieczystej.

Pamiętajmy też, że jeżeli na działce w przyszłości ma powstać dom, będziemy musieli dopilnować by miała ona dostęp do drogi publicznej. Trzeba mieć tez na uwadze jak daleko jest dostęp do mediów i czy ich przepustowość jest odpowiednia. Nawet, jeżeli cena działki będzie bardzo atrakcyjna to możemy wiele stracić na doprowadzeniu do niej mediów. Trzeba też wiedzieć, że działka w zalesionym miejscu będzie dla nas kolejnym wydatkiem - może okazać się, że niezbędne będzie wycinanie drzew a to wiąże się z kolejnymi formalnościami i kosztami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Im cieplej tym częściej myślimy o wypoczynku w przydomowym ogrodzie czy weekendowym grillu ze znajomymi - o tym marzy niejeden mieszkaniec bloku.
Im cieplej tym częściej myślimy o wypoczynku w przydomowym ogrodzie czy weekendowym grillu ze znajomymi - o tym marzy niejeden mieszkaniec bloku.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama