Jeśli prace budowlane na działce zaczniemy wiosną, stan surowy możemy zamknąć w październiku. Aby fundamenty zostały prawidłowo wylane, należy je wykonać w odpowiedniej temperaturze. Ważne, aby nie było zbyt dużych mrozów, ponieważ większość materiałów budowlanych wymaga temperatury nie niższej niż -5 stopni C i nie wyższej niż 25 stopni C. Jest to podyktowane prawidłowym wiązaniem się spoiwa, dzięki czemu materiał zyskuje prawidłowe parametry wytrzymałościowe i użytkowe.
Istotna rola fundamentów
Fundamenty są podstawą konstrukcji każdego budynku. Wpływają na jego równomierne osiadanie i rozkładają ciężar całej budowli na powierzchnię gruntu. Z racji tej funkcji zalicza się je do grupy tzw. elementów trzymających. Ponadto, chronią budynek przed przenikaniem wód gruntowych i negatywnym działaniem wilgoci, mrozu, substancji chemicznych oraz biologicznych. Bezbłędnie i solidnie wykonane będą spełniały te ważne zadania przez długie lata. Niestety, nie każdemu udaje się uniknąć pomyłek przy ich wznoszeniu.
reklama
reklama
Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?
– Pamiętajmy, że oszczędzanie na materiałach do budowy fundamentów nie jest zbyt dobrym pomysłem. Skutki takich poczynań możemy odczuć dopiero po wybudowaniu domu, kiedy z czasem ściany zaczną pękać, a fundamenty przeciekać. Dlatego zawsze wybierajmy materiały o wysokich parametrach wytrzymałościowych i jakościowych. Radziłbym też nie rozpoczynać prac fundamentowych samodzielnie, zwłaszcza, jeśli nie posiadamy niezbędnego w tej materii doświadczenia. Najlepiej zlecić prace wykwalifikowanej ekipie fachowców, która nie popełni błędów wykonawczych. Krótko mówiąc, aby podstawa domu spełniała normy i swoje funkcje, musi być nie tylko fachowo wykonana, ale również zgodnie ze wskazówkami geotechnika i projektanta – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy firmy ES Polska.
Wylanie fundamentów rozpoczyna pierwszy etap procesu budowlanego. Dlatego, aby wszystkie następne przebiegały bez zarzutu, decyzja o ich wyborze musi być starannie przemyślana. Pod uwagę należy wziąć trzy najważniejsze czynniki: konstrukcję domu (ciężar obiektu), warunki gruntowe na działce oraz sposób prowadzenia robót budowlanych.