| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Blachodachówka – najtańszy i najlżejszy materiał do przekrywania dachu

Blachodachówka – najtańszy i najlżejszy materiał do przekrywania dachu

Blchodachówka jest jednym z najtańszych i najlżejszych materiałów dachowych w związku z czym nie wymaga masywnej konstrukcji dachu, na której mogła by się opierać. Blachodachówkę z powodzeniem można stosować na starych i zabytkowych dachach bez konieczności wzmacniania ich konstrukcji. Problem z blachodachówką może pojawić się natomiast na połaciach dachowych o dość skomplikowanym kształcie. Chcąc przekryć blachodachówką dach o dość nieregularnym kształcie, będziemy musieli liczyć się ze znaczną ilością odpadów a w tym także i z kosztami, które pojawią się w wyniku przycinania blachodachówki do kształtu dachu.

Ile waży blachodachówka?

Blachodachówka waży od 4,5 do 5 kg/m2. Nadaje się ona na każde pokrycie dachowe o nachyleniu większym niż 14% (8 stopni).

Co decyduje o trwałości blachodachówki?

Na trwałość blachodachówki wpływa głównie jej powłoka ochronno-dekoracyjna. Przed korozją, blachodachówkę chroni warstwa ocynku lub warstwa alucynkowa. Inne warstwy, dzięki którym blachodachówka jest trwała to podkład oraz powłoka zewnętrzna.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o blachodachówce?

Z jakiego materiału wykonuje się powłoki zewnętrzne blachodachówki?

 Poliester – to podstawowa powłoka stosowana na większości blach powlekanych. Matowy lub połyskujący, chroni materiał przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg czy słońce. Powłoki matowe są grubsze i zazwyczaj droższe o 10%, niż te z połyskiem.

Pural – to nowoczesny rodzaj powłoki. Pural ma dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, czynniki chemiczne i promieniowanie UV. Warstwa Puralu jest dwa razy grubsza niż warstwa zwykłego poliestru co wpływa też na jej cenę – jest droższa. Blachy pokryte puralem stosowane są przede wszystkim do krycia dachów w budynkach, które znajdują się na terenach o dużym zanieczyszczeniu środowiska.

PVDF (PVF2) – to jeden z najtrwalszych materiałów. Powłoki PVDF są dość cienkie, mają zaledwie 27 mikronów, mimo to są wielce odporne na promieniowanie UV oraz czynniki chemiczne. Niestety, PVDF jest  powłoką dość drogą.

 Blachy dachowe mogą być powlekane także innymi materiałami. Są nimi granulat ceramiczny i posypka mineralna (np. kwarcowa, skalna lub z łupka naturalnego). Blachy pokryte posypkami mineralnymi lub ceramicznymi mają dużo większą trwałość niż blachy powlekane, a ich dodatkowym atutem jest to, że wyciszają odgłosu padającego deszczu.

Blachy z pokryciem plastizolowym

Blachy plastizolowe nie powinny być stosowane w naszym klimacie. Powłoka plastizolowa przy dużych zmianach dobowych w tym wahaniu temperatury, ulega znacznym uszkodzeniom w wyniku naprężeń spowodowanych rozszerzalnością cieplną powłoki i blachy.

Zobacz także: Błędy, które możemy popełnić podczas montażu pokrycia dachowego

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na trwałość blachodachówki wpływa głównie jej powłoka ochronno-dekoracyjna.
Na trwałość blachodachówki wpływa głównie jej powłoka ochronno-dekoracyjna.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »