REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Błędy, które możemy popełnić podczas montażu pokrycia dachowego

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Błędy wykonawcze mogą pojawić się w różnych miejscach. Zdarzają się niepoprawnie wykonane czynności tak podstawowe jak rozmierzenie łat lub montaż akcesoriów dachowych. Fot. Röben
Błędy wykonawcze mogą pojawić się w różnych miejscach. Zdarzają się niepoprawnie wykonane czynności tak podstawowe jak rozmierzenie łat lub montaż akcesoriów dachowych. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Przed położeniem pokrycia dachowego warto zapoznać się z błędami, które możemy popełnić w czasie jego montażu. Położenie dachu najlepiej powierzyć specjalistom.

Błędy wykonawcze mogą pojawić się w różnych miejscach. Zdarzają się niepoprawnie wykonane czynności tak podstawowe jak rozmierzenie łat lub montaż akcesoriów dachowych. Problemy sprawiają także miejsca z definicji skomplikowane, np. kosze lub obróbki wokół komina.

REKLAMA

Nieprawidłowe rozmieszczenie łat

Eksperci budowlani oraz rzeczoznawcy dosyć często słyszą, że zakupione przez inwestorów dachówki okazały się dłuższe lub krótsze od innych i to nawet o kilka centymetrów. Tymczasem komputerowe systemy kontroli jakości oraz inne sposoby monitorowania parametrów na linii produkcyjnej nie pozwalają na żadne odchylenia rozmiaru produktu powyżej dopuszczalnej normy. Dlaczego niektóre wydają się więc np. dłuższe? Wynika to z nieprawidłowego rozmieszczenia łat, na których opierają się dachówki. Jeśli dach jest źle rozmierzony i drewniane elementy są przybite w nierównych odstępach, powstaje wrażenie, że niektóre dachówki są za krótkie (łaty zbyt daleko od siebie, pokrycie nie nachodzi w prawidłowy sposób) lub za długie (łaty za ciasno przybite, dachówki za bardzo nachodzą na siebie, „wypychają się” na zewnątrz). Dach powinien być rozmierzony bardzo dokładnie, z zachowaniem identycznych odstępów między rzędami i, co najważniejsze, pod konkretny typ dachówki, która będzie układana na dachu. Każde pokrycie ma bowiem inny zalecany rozstaw łat.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać dach?

Akcesoria dachowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Błędy wykonawcze pojawiają się także w pozornie prostych elementach, takich jak montaż akcesoriów dachowych. Przykładem może tu być ława kominiarska. Mimo że producenci dołączają do niej dwa elementy mocujące, na dachach widzi się czasem ławy oparte tylko na jednym wsporniku. Skutki takiego błędu mogą być bardzo groźne – ławka, która nie rozkłada dobrze ciężaru, stanowi duże niebezpieczeństwo dla kominiarza lub innej osoby poruszającej się po dachu. Poważnym problemem są też niewłaściwie montowane kominki odpowietrzające. Ich funkcją jest odpowietrzanie systemu kanalizacji, więc powinno się je umieszczać w konkretnych miejscach i na określonej wysokości, a nie przypadkowo.

– Poprawnie zamontowane kominki odpowietrzające nie powinny znajdować się zbyt nisko pod kalenicą. Zalecane wysokości zależą m.in. od kąta nachylenia dachu. Niestety kominki odpowietrzające bywają mylone z wentylacyjnymi, choć ich przekrój jest stanowczo za mały, by mogły spełniać to zadanie – mówi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben.

Akcesoria dachowe potrafią przysporzyć jeszcze innych kłopotów. Często spotyka się niepoprawnie montowane dachówki wentylacyjne, przy czym najczęściej błąd polega na tym, że są montowane w zbyt małej liczbie lub nie tam, gdzie powinny się znaleźć.

Zobacz także: W jaki sposób możemy dokonać wymiany pokrycia dachu?

Skomplikowane elementy dachu

REKLAMA

Bardziej skomplikowane elementy dachu to miejsca wymagające od wykonawcy szczególnie dużo doświadczenia i fachowej wiedzy. Na dachach, przede wszystkim tych wielopłaszczyznowych, jest sporo takich miejsc. Należą do nich m.in. kosze, gdzie należy właściwie dobrać szerokość elementów z blachy, poprawnie przyciąć dachówki czy uszczelnić miejsce styku dwóch koszy, jeśli są montowane np. nad lukarną. Trudności sprawiają obróbki blacharskie, szczególnie wokół okien i komina. Newralgiczne miejsce to także styk membran z konstrukcją dachową – każdy moment nieuwagi może prowadzić do przerwania folii. Skomplikowaną kwestią jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji połaci dachu. Brak cyrkulacji powietrza pod pokryciem może powodować osłabienie konstrukcji więźby. Dlatego należy zagwarantować przestrzeń wlotową dla powietrza przy okapie i wylotową – przy kalenicy, a także zamontować dachówki wentylacyjne w odpowiednich miejscach, m.in. tam, gdzie przerwana jest ciągłość pokrycia. Górna krawędź dachu, czyli kalenica, również nie należy do najprostszych elementów. Trzeba tu pamiętać m.in. o tym, żeby poprawnie zamocować listwę kalenicową, ułożyć taśmę wentylacyjno-uszczelniającą, a w przypadku montowania instalacji odgromowej - odpowiednio poprowadzić ją przez specjalne klamry do gąsiora.

Każdy dach jest inny i nawet dwa realizowane według tego samego projektu mogą wymagać innych rozwiązań, chociażby ze względu na lokalizację działki. Dlatego nie warto podejmować się tego zadania bez fachowej wiedzy i specjalistycznego przygotowania dekarskiego.

Łacenie wykonane niezgodnie z zaleceniami producenta (zbyt duży odstęp między łatami). Fot. Röben
Röben
Łaty należy przybić w równych odstępach, odpowiadających danemu typowi dachówki. Fot. Röben
Röben
Obróbka komina to jeden z najtrudniejszych elementów. Fot. Röben
Röben
Układanie dachówek w koszu. Fot. Röben
Röben
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

REKLAMA