reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak dbać o elewację, aby przetrwała lata?

Jak dbać o elewację, aby przetrwała lata?


Fasada budynku to jeden z ważnych elementów wykończeniowych budynku. Często zdarza się, że na powierzchni elewacji pojawiają się zacieki, plamy lub ulega ona poważnym uszkodzeniom. Jak należy dbać o elewację, aby tego uniknąć?

Każda z elewacji oprócz estetycznego wykończenia budynku posiada wiele innych funkcji. Poza funkcją ozdobną, zadaniem elewacji jest ocieplenie samego budynku. Fasada także zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych takich jak słońce, śnieg, deszcz, mróz czy też wdzieraniem się wilgoci. Elewacja stanowi także barierę przeciw uszkodzeniom mechanicznym spowodowanych choćby przez wiatr. 

Aby fasada budynku chroniła nas przed tymi wszystkimi czynnikami i służyła przez długie lata, ważne jest by była starannie wykonana.

Ważne jest, aby podczas wykonania elewacji nie skupiać się na jak największej oszczędności. Kupno odpowiednich i trwałych materiałów na pewno będzie miało wpływ na poniesione koszty, lecz mimo to, warto zainwestować, aby nie musieć po kilku latach przeprowadzać ponownych remontów.

– Obecnie na rynku dostępne są materiały, które gwarantują już nie tylko bardzo wysokie parametry izolacyjne, ale również zwiększają odporności elewacji na uszkodzenia mechaniczne – mówi Marek Zając z firmy Bolix. – Dzięki najnowszym rozwiązaniom zastosowanym w systemach ociepleń, powierzchnia ściany jest odporna nawet na najbardziej wyszukane akty wandalizmu.

Zobacz także:  Jak wykończyć elewację budynku?

Na naszych elewacjach często pojawiają się różne zabrudzenia. Jeżeli zamierzamy ponownie malować bądź tynkować nasze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia. Często, na północnej elewacji budynku znaleźć można różnego rodzaju naloty organiczne w postaci glonów, porostów czy grzybów. Przed rozpoczęciem malowania, je także należy usunąć za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Istnieje także sposób aby mechanicznie pozbyć się roślin. Do tego celu można wykorzystać myjkę wysokociśnieniową, bądź metodę piaskowania. Oczyszczone miejsca należy pokryć preparatem, który będzie zapobiegał ponownemu pojawianiu się porostów. Zabrudzenia w postaci kurzu czy innych osadów organicznych, bez problemu można usunąć strumieniem wody z dodatkiem detergentu.

Zobacz także: Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?

Podczas wykonywania prac dociepleniowych często odświeżamy także wygląd elewacji. Aby w niedługim czasie uniknąć kolejnego remontu, warto wybrać rozwiązanie, które powstrzyma szybką degradację powłoki malarskiej. Niezależnie od barwy czy struktury fasady budynku, z czasem każdy dom traci swój atrakcyjny wygląd. Największy wpływ na wygląd elewacji ma szkodliwe działanie deszczu i promieni UV. Czynniki pogodowe, oraz osady unoszące się w powietrzu osadzają się na budynku niszczą strukturę i wygląd elewacji. Warto więc inwestować w farby z efektem perlenia. Mają one zdolność do samooczyszczenia.

Ważne jest, aby remont elewacji przeprowadzać w odpowiedniej porze roku i przy odpowiedniej pogodzie. Nie wszystkie elewacji można remontować przez cały rok.
Warto też wiedzieć, że elewacje należy wykonywać o właściwej porze roku i przy odpowiedniej pogodzie. Błędnie wykonana elewacja przy nie sprzyjających warunkach atmosferycznych może zacząć odpadać od ściany.

Źródło: materiały prasowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na naszych elewacjach często pojawiają się różne zabrudzenia. Jeżeli zamierzamy ponownie malować bądź tynkować nasze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia. fot. materiały prasowe
Na naszych elewacjach często pojawiają się różne zabrudzenia. Jeżeli zamierzamy ponownie malować bądź tynkować nasze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć zanieczyszczenia. fot. materiały prasowe

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama