| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak naprawić rynny?

Jak naprawić rynny?

Szczelny system rynnowy jest podstawą prawidłowego odprowadzenia wody deszczowej z dachu. Raz zamontowany nie zwalnia z jego kontroli, czyszczenia i konserwacji. Uszkodzenia mogą mieć różne przyczyny, np. nieprawidłowy montaż, uszkodzenia mechaniczne czy niezależne od nas działanie warunków atmosferycznych. Sposób naprawy rynien zależy głównie od materiału, z jakiego są one wykonane.

Ich uszkodzenia najczęściej są mechaniczne lub spowodowane zmianą temperatury. Przy dużych obciążeniach i uderzeniach rynny mogą pękać. Uszkodzone elementy wtedy należy wymienić. Jest to łatwe w wykonaniu ze względu na ich lekkość i to, że łączone są na zatrzask. Plastik jest podatny na zmianę swojego kształtu w różnych temperaturach. Szczególnie zimą kiedy temperatury znacznie się obniżają, rynny ulegają skurczowi i ich połączenia rozszczelniają się. Bywa również, że rynny stają się o tyle krótsze, że wypadają z haków. Dlatego tak ważna jest konserwacja systemu rynnowego na wiosnę. Należy wtedy sprawdzić połączenia rynien, czy uszczelki nie wyrobiły się. Każde nieszczelności uzupełnia się silikonem. Należy również sprawdzić zamocowanie haków i obejm.

Zobacz także: Jak czyścić system rynnowy?

Naprawa rynien stalowych

Rynny stalowe, jak i inne rynny metalowe, pokryte są różnego rodzaju powłokami antykorozyjnymi. Warstwy te łatwo ulegają zarysowaniu, szczególnie kiedy w rynnach zalegają liście, gałęzie czy inne zanieczyszczenia. Nawet drobne rysy prowadzą do zjawiska korozji i dalszego niszczenia. Postępująca korozja może doprowadzić do powstania otworu w rynnie. Miejsca z występującą korozją powierzchniową należy oczyścić i pokryć farbą lub cynkiem. Tam, gdzie występują dziury na wylot, stosuje się nakładki z dodatkowego kawałka rynny, które nakleja się na ich powierzchnię. Nieszczelne połączenia rynien stalowych należy dodatkowo zalutować. Jeśli w miejscu połączenia występuje rdza, lutowanie może być utrudnione. Stosuje się wtedy specjalną taśmę podobną do taśmy wulkanizacyjnej, która na jednej powierzchni pokryta jest klejem, co ułatwia jej szczelne mocowanie. W zapobieganiu postępującym zniszczeniom wynikających z występowania korozji, rynny stalowe należy konserwować i okresowo malować. Również sezonowe czyszczenie poprawi ich trwałość.

Nieszczelności rur spustowych wynikają najczęściej z nieprawidłowego zamocowania obejm, które luzują się. Rury wtedy wysuwają się z nich. Naprawa polega na poprawieniu ich mocowania i ewentualnie uszczelnieniu połączeń przez zastosowanie silikonu.

Zobacz także: Jak dobrać rozmiar (przekrój) rynien i rur spustowych?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Szczelny system rynnowy jest podstawą prawidłowego odprowadzenia wody deszczowej z dachu. fot. Birdsystem
Szczelny system rynnowy jest podstawą prawidłowego odprowadzenia wody deszczowej z dachu. fot. Birdsystem

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »