reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Na jakie etapy można podzielić budowę domu drewnianego?

Na jakie etapy można podzielić budowę domu drewnianego?


Budowa domu drewnianego wymaga odpowiednich technologii, techniki i szczególnej precyzji. Dom wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną może służyć nawet trzem pokoleniom. W procesie budowy domu drewnianego można wyróżnić następujące etapy: fundamentowanie, wznoszenie konstrukcji i jej ocieplenie, dach, montaż stolarki oraz konserwacja.

Fundamenty

Budynki drewniane są to konstrukcje lekkie, dlatego nie wymagają masywnych i mocno zbrojonych fundamentów. Wykonywanie fundamentów jest jedyną formą robót mokrych przy budowie domu drewnianego. Fundamenty stanowią tzw. „stan zerowy”. Może być on wykonany na dwa sposoby. W każdym ze sposobów wykonywane są ławy i ściany fundamentowe, zaś różnica jest w przygotowaniu podłoża pod podłogę na gruncie. Jeden ze sposobów polega na wykonaniu betonowej płyty, zaś drugi drewnianego stropu opartego na koronie ścian fundamentowych.

Zobacz także: Zalety i wady domów drewnianych

Ważnym elementem przy pracach fundamentowych jest wykonanie izolacji termicznej ścian oraz ułożenie folii kubełkowej chroniącej fundamenty przed wilgocią.

Konstrukcja i ocieplenie

Wpływ na solidność konstrukcji oraz koszty eksploatacji budynku mają jakość materiału, jego wstępna impregnacja, grubość ścian oraz sposób i jakość wykonania połączeń elementów drewnianych. Drewno do budowy domów drewnianych powinno być strugane, mieć zaokrąglone lub fazowane krawędzie i być zaimpregnowane oraz doprowadzone do wilgotności około 20%. W zakres prac na tym etapie wchodzi konstrukcja ścian zewnętrznych i wewnętrznych z otworami okiennymi i drzwiowymi. W miejscu połączenia ścian wewnętrznych z zewnętrznymi należy zastosować paroizolację. Grubość warstwy ocieplenia zależy od grubości bali użytych do budowy domu drewnianego.

Zobacz także:  Czy warto kupować stare domy drewniane?

Według Polskiej Normy ściany grubości min. 30 cm nie wymagają ocieplenia. Eksperci jednak obniżają ten próg do 22 cm.

W Polsce przy budowie domów drewnianych stosowane są dwie technologie łączenia: sumikowo-łątkowa i wieńcowa. Pierwsza jest bardziej ekonomiczna, ponieważ nie wymaga zbyt grubych elementów drewnianych. W technologii wieńcowej bale są łączone na „jaskółczy ogon”. Oprócz tego występują inne sposoby łączenia, np. na obłap, na zamek lub na nakładkę.

Zobacz także: Stropy w domach drewnianych

Dach

Dachy domów drewnianych nie różnią się niczym od tych występujących w budynkach murowanych. Najczęściej są to dachy dwuspadowe, kopertowe lub mansardowe. Konstrukcja więźby jest drewniana. Zazwyczaj jest to więźba składająca się z krokwi opartych na belkach lub zwieńczeniu ścian zewnętrznych, stężona jętkami, a czasami dodatkowo podparta płatwiami. Ważnym elementem dachu jest jego pokrycie, które należy dobierać nie tylko w zależności od jego konstrukcji, ale również tak by zachować naturalny wygląd domu drewnianego.

Stolarka okienna i drzwiowa

Okna i drzwi w domu wykonanym z drewna również nie powinny być wykonane z innego materiału niż drewno. Chodzi tu nie tylko o zachowanie naturalności, ale również o współpracę materiałów. Okna i drzwi powinny być tak osadzone w ścianie by zachowana była możliwość pracy ram okiennych w stosunku do ścian. Ramy nie mogą być zatem na sztywno połączone z konstrukcją budynku. 

Zobacz także: Zalety i wady domów drewnianych

Impregnacja i konserwacja

Większość firm wykonuje impregnację materiału jeszcze przed dostarczeniem go na plac budowy. Oprócz tego, że impregnacja może być niedokładna, niektóre elementy są przycinane, dlatego lepiej jest tą czynność powtórzyć, po postawieniu stanu surowego, przy użyciu np. spryskiwacza ogrodowego. Należy również pamiętać, że drewno należy konserwować i zabezpieczać przed działaniem czynników atmosferycznych. Konserwację należy przeprowadzać co około 5 lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dachy domów drewnianych nie różnią się niczym od tych występujących w budynkach murowanych. Najczęściej są to dachy dwuspadowe, kopertowe lub mansardowe. Fot. Blachy Pruszyński
Dachy domów drewnianych nie różnią się niczym od tych występujących w budynkach murowanych. Najczęściej są to dachy dwuspadowe, kopertowe lub mansardowe. Fot. Blachy Pruszyński

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama