reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak prawidłowo wykonać wiatrownicę?

Jak prawidłowo wykonać wiatrownicę?


Wiatrownica to wykończenie dachu w miejscach znajdujących się tuż nad ścianą szczytową. Są one szczególnie narażone na podrywanie dachu przez wiatr i podwiewanie opadów pod pokrycie. Jak nazwa wskazuje, jest to element chroniący dach przed działaniem wiatru. Powinien on być wykonany solidnie, by przy pierwszym porywistym wietrze pokrycie na skraju dachu nie zostało poderwane.

Najczęściej wiatrownicę wykonuje się z blachy płaskiej. Można kupić gotowe elementy wykończeniowe lub zlecić ich wykonanie blacharzowi lub firmie dekarskiej. Wiatrownicę mocuje się do skrajnej krokwi lub deski szczytowej. Przed montażem należy sprawdzić czy deski zewnętrzne są równo zamontowane, czy deska okapu jest równoległa do kalenicy, a deska szczytowa prostopadła do deski czołowej. Jeżeli odchylenie jest większe niż 2 cm, należy deski zerwać, odpowiednie elementy przyciąć i następnie równo przymocować deski skrajne dachu.

Wiatrownicę formuje się w kształcie kąta prostokątnego, którego ramiona są odpowiednio wygięte. Szerokości ramion powinny być dobrane do wysokości profili pokryć dachowych. Dlatego lepiej jest wykonywać obróbkę blacharską wiatrownicy na placu budowy, chociaż wymaga to odpowiednich przyrządów i urządzeń do gięcia blachy. Każdy profesjonalny dekarz posiada takie urządzenia.

W przypadku dachów krytych blachą, wiatrownicę montuje się na końcu, po ułożeniu przykrycia. Odpowiednio wyprofilowany pas blachy mocuje się mechanicznie przy użyciu wkrętów lub gwoździ do deski szczytowej lub krokwi. Ze względów bezpieczeństwa lepiej jest również przymocować wiatrownicę do połaci.

Dachy kryte dachówkami ceramicznymi lub cementowymi mogą mieć wiatrownice wykonaną z blachy lub specjalnych dachówek szczytowych, które osłaniają skrajne krokwie. Gdy wiatrownica ma być wykonana z blachy, układa się ją jeszcze przed ułożeniem dachówek. Wiatrownica montowana jest pod pokryciem. W tym celu musi być zapewniony co najmniej 30-centymetrowy zakład blachy wiatrownicy i pokrycia. Wiatrownicę mocuje się do deski szczytowej, która jest wysunięta poza krawędź łat. Dopiero na odpowiednio wyprofilowanej wiatrownicy układa się pokrycie z dachówek, których skrajne pasy, znajdujące się przy wiatrownicy, warto przymocować mechanicznie. Zapobiegnie to podrywaniu dachówek przez wiatr.

Zobacz także: Dachówka czy blachodachówka?

Wiatrownicę na dachach krytych pokryciem bitumicznym montuje się po ułożeniu warstwy wierzchniej przykrycia dachu. W tym celu, po ułożeniu np. dachówek bitumicznych, do skrajnej krokwi montuje się deskę szczytową wysuniętą nieco ponad powierzchnię pokrycia. Dopiero do tak zamontowanej deski mocuje się wiatrownicę wykonaną z blachy przy pomocy gwoździ. Wiatrownicę można wykonywać ze specjalnych gotowych elementów wykonanych z tego samego materiału co pokrycie, oferowanych przez producenta.

Zobacz także: Wady i zalety pokryć dachowych włóknisto-cementowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najczęściej wiatrownicę wykonuje się z blachy płaskiej. Można kupić gotowe elementy wykończeniowe lub zlecić ich wykonanie blacharzowi lub firmie dekarskiej.
Najczęściej wiatrownicę wykonuje się z blachy płaskiej. Można kupić gotowe elementy wykończeniowe lub zlecić ich wykonanie blacharzowi lub firmie dekarskiej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama