reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Skąd się biorą wykwity na elewacji z klinkieru?

Skąd się biorą wykwity na elewacji z klinkieru?

Białe wykwity na elewacji z klinkieru szpecą ściany, a powstawać mogą zaraz po jej wzniesieniu. Przed wykwitami możemy się chronić już przed wymurowaniem ściany przez odpowiednie dobieranie materiałów i sposób wykonania. Można je też zwalczyć, gdy już się pojawią.

Piękno, które może się popsuć

Elewacje z klinkieru są bardzo eleganckie i gustowne. Cieszą oko pięknymi, różnorodnymi barwami, kształtami czy fakturami muru. Elewacja tego typu jest bardzo trwała i długo nie zmienia swoich walorów estetycznych. Piękno elewacji z klinkieru może ulec zmianie, gdy na murze niespodziewanie pojawią się białe wykwity. Wykwity to nic innego jak mieszanka soli mineralnych i wody zawartych we wnętrzu muru, które wydostają się na zewnątrz pod wpływem temperatury. Woda na zewnątrz wyparowuje, a na klinkierze zostaje ciężki do usunięcia biały osad.

Zobacz także: Materiał na podjazd – Klinkier

Chrońmy się przed wykwitami przed murowaniem ściany z klinkieru

Sole mineralne i woda wewnątrz muru nie znalazły się tam znikąd. Dlatego trzeba uważać, z czego i jak się muruje, bo właśnie to jest powodem naszych późniejszych problemów. Zwróćmy uwagę na parę aspektów, a raczej unikniemy powstawania wykwitów.

Odpowiedni dobór cegły klinkierowej

Producenci przestrzegają zazwyczaj wszelkich norm i wydają produkt o właściwych parametrach. Nie u nich będziemy szukać winy gromadzenia się soli mineralnych, chyba że mamy do czynienia z nieznanym producentem, który oferuje swoje cegły klinkierowe w niezwykle atrakcyjnych cenach. Należy się wtedy zastawić czy towar taki spełnia wszelkie wymagania. Jednak nie producenci, a ci, co magazynują cegły, często są winni gromadzeniu się soli mineralnych na klinkierze. Cegły klinkierowe należy składować pod zakryciem, odizolowane od podłoża, by deszcze i wilgoć się do nich nie dostała. W wodzie opadowej są właśnie różne związki chemiczne, które powodują później nasze nieprzyjemności.

Elementy klinkierowe. Fot. Röben

Odpowiednia zaprawa

Należy stosować zaprawę cementowo-wapienną, gdyż będzie ona nas dodatkowo chronić przed powstawaniem wykwitów. Nie należy stosować cementów z dodatkami oraz-co bardzo ważne-zaprawy o zbyt ciekłej konsystencji. Zbyt wczesne fugowanie może także powodować późniejsze powstawanie osadów. 

Zobacz także: Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Chronienie muru przed czynnikami atmosferycznymi

Podczas wznoszenia muru należy go chronić przed deszczami. Ochronę należy zapewnić nawet do trzech dni po wzniesieniu, a do tego wystarczy zwykła folia budowlana.

Usuwanie powstałych wykwitów i ochrona przed nimi

Gdy, ku naszemu nieszczęściu, na elewacji pojawią się wykwity – w zależności od ich rodzaju – różna będzie z nimi walka. Jeżeli wykwity pojawiają się zaraz po wzniesieniu muru z klinkieru, należy usunąć biały osad wystarczającymi do tego środkami. Wówczas raczej nie powinniśmy się martwić, że po jakimś czasie znów pojawią się wykwity.

Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Jeśli wykwity pojawiły się po długim czasie od wykonania elewacji bądź ponownie po ich usunięciu, należy poszukać winy ich powstawania. Należy sprawdzić, którędy woda dostaje się do muru – mogą to być szczeliny w fudze, zaprawie czy na przykład uszkodzona izolacja pionowa.

Widoczne wykwity próbujmy czyścić od najprostszych metod. Zacznijmy od przetarcia na sucho elewacji ostrą szczotką czy gąbką. Gdy to nie pomoże, spróbujmy wodą pod ciśnieniem bądź przetrzyjmy na mokro. Jeśli metody proste dostępne dla nas bez problemu zawiodą, jesteśmy zmuszeni, by udać się do sklepu budowlanego, w celu zakupienia specjalnych środków czyszczących wykwity na klinkierze. Dostaniemy je bez problemu.

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama