reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się po domu?

Jak ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się po domu?

Liczba osób niepełnosprawnych przekracza w Polsce 5 milionów. Pomimo tego, że jest ich tak wiele, cała masa budynków oraz znajdujących się w nich pomieszczeń nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dostosowanie budynku do poruszania się w nim osoby niepełnosprawnej nie jest skomplikowane. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli wśród bliskich lub znajomych znajduje się ktoś, kto potrzebuje takich rozwiązań.

Projektów, przygotowanych specjalnie pod osoby niepełnosprawne jest niewiele. Jeżeli zlecamy architektowi wykonanie takiego, konkretnego projektu, musimy poinformować go o tym, jaka osoba niepełnosprawna będzie mieszkać w projektowanym domu – poruszająca się na wózku, o kuli czy niewidoma. Pozwoli mu to zaprojektować dom bez jakichkolwiek barier.

Projekt domu dla osoby niepełnosprawnej powinien uwzględniać dostępność architektoniczną, konstrukcyjną, komunikacyjną i techniczną.
Najważniejsze jest, aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie poruszać się pomiędzy pokojami, holem, łazienką i kuchnią. Nie wolno także zapomnieć o funkcjonalnym zaprojektowaniu rozwiązań sterowania instalacjami domowymi tzn. obniżone włączniki i wyłączniki światła oraz odpowiednio nisko umieszczone pokrętła do regulacji ogrzewania czy wentylacji.

Zobacz także: Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych

Jeżeli będzie z nami mieszkać osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, w takim przypadku, niezbędne są odpowiednio szerokie przejścia. Mowa tu nie tylko o drzwiach, ale i furtkach, które powinny mieć szerokość min. 90 cm. Wewnątrz domu powinniśmy zrezygnować z progów oraz podłóg na różnych poziomach. Dobrze jest zainwestować w podłogi antypoślizgowe.

Warto zastanowić się także nad otoczeniem domu. Otoczenie domu tak samo jak jego wnętrze powinno być przyjazne dla wszystkich jego użytkowników. Dobrze zagospodarowany teren wokół domu dla osoby niepełnosprawnej powinien mieć obniżone krawężniki oraz rampę zamiast schodów.

Zobacz także:  Jak dostosować łazienkę do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Samodzielność osoby niepełnosprawnej w dużym stopniu zależy także od dobrze zaprojektowane kuchni oraz łazienki.
Łazienka powinna mieć na tyle wolnej przestrzeni aby był w niej możliwy pełny obrót wózka, który wynosi 1,5 m (jest to minimum, które musi być zachowane). Nie należy zapomnieć także o obniżonych umywalkach oraz dodatkowym wyposażeniu w postaci poręczy czy rozkładanych krzeseł (np. pod prysznicem).
W kuchni tak samo jak w łazience, blaty oraz szafki powinny być rozmieszczone na odpowiedniej wysokości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dostosowanie budynku do poruszania się w nim osoby niepełnosprawnej nie jest skomplikowane
Dostosowanie budynku do poruszania się w nim osoby niepełnosprawnej nie jest skomplikowane

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama