reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie mamy rodzaje osłon okiennych?

Jakie mamy rodzaje osłon okiennych?


Osłony okienne stanowią ochronę naszej prywatności, ograniczają przenikanie światła i nagrzewanie się pomieszczeń, mogą pełnić funkcję zabezpieczenia przed włamywaczami a także chronić nas przed wiatrem. Osłony okienne stanowią także estetyczne wykończenie elewacji. Na wybór odpowiednich osłony, najczęściej decydujemy się ze względu na funkcje jaką one pełnią. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na rolety, okiennice bądź markizy.

Zbudowane są z paneli aluminiowych lub PVC stanowiących tzw. pancerz (płaszcz), prowadnicy i wałka nawijającego znajdującego się w osłonie. Panele mogą mieć szerokość od 8 do 20 mm oraz wysokość: 37, 42, 52 lub 75 mm. Wewnątrz paneli znajduje się pianka poliuretanowa, która stanowi ochronę cieplną i akustyczną. To od jej grubości zależą parametry izolacyjne rolety. 

Dzięki zastosowanej piance poliuretanowej można ograniczyć straty energii cieplnej przez okna nawet o 30%. W czasie okresu letniego temperatura wewnątrz pomieszczeń może być niższa nawet o 10°C.

Płaszcz rolety utrzymywany jest przez boczne prowadnice oraz wałek, na który jest nawijany. Zwinięta roleta znajduje się w specjalnej kasecie na górze okna. Po całkowitym rozłożeniu rolety, jej zewnętrzne krawędzie są chronione przez boczne prowadnice z zamocowanymi uszczelkami i dolną listwę, która zapobiega otworzeniu rolety z zewnątrz. Sterowanie mechanizmem otwierania i zamykania znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Może to być ręcznie obsługiwana taśma, elektryczny włącznik lub elektroniczny programator, który powoduje czasowe otwieranie i zamykanie. Sterowanie może być również uzależnione od natężenia światła słonecznego czy występowania opadów i wiatrów. Rolety zewnętrzne mogą stanowić doskonałą ochronę antywłamaniową przez zastosowanie specjalnych grubszych i bardziej wytrzymałych profili płaszcza, oraz głębszego mocowania rozwiniętej rolety w dolnej listwie i prowadnicach. 

Ich wybór najczęściej jest warunkowany wyglądem estetycznym budynku. Mogą być wykonane z drewna lub PVC. Zazwyczaj mocowane są na zawiasach lub prowadnicach umożliwiających ich przesuwanie. Elementy zamknięcia znajdują się od wewnątrz. Mogą to być różnego rodzaju skoble, zatrzaski czy rygle. Dzięki nim okiennic nie dają się otworzyć z zewnątrz. Otwierani okiennic może odbywać się także od wewnątrz, poprzez korbę połączoną z przekładnią. Korbę można połączyć z mechanicznym silnikiem w wyniku czego otrzymamy sterowane elektronicznie. Okiennice stanowią ochronę przed światłem, wiatrem i hałasem. Ograniczają również przenikanie ciepła przez okna.

Zbudowane są z dwóch głównych belek – jednej montowana przy elewacji, drugiej zaś na końcu markizy. Belki oparte są na dwóch lub czterech wysięgnikach przegubowych, pokryte są materiałem poliestrowym lub folią połączoną z tkaniną. Membrany te nie przepuszczają wody i są odporne na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych. Montowane jako ochrona przed światłem i deszczem, mogą stanowić np. przykrycie tarasu. Na rynku mamy dostępne markizy sterowane ręcznie lub mechanicznie. Elektroniczne sterowanie może być zasilane baterią słoneczną, można też zamontować specjalne sterowniki wrażliwe na wiatr. Przy silnym wietrze markizy składają się, co chroni je przed uszkodzeniami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okiennice mogą być wykonane z drewna lub PVC. Zazwyczaj mocowane są na zawiasach lub prowadnicach umożliwiających ich przesuwanie
Okiennice mogą być wykonane z drewna lub PVC. Zazwyczaj mocowane są na zawiasach lub prowadnicach umożliwiających ich przesuwanie

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama