Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Murowanie klinkierowego ogrodzenia. Przewodnik, krok po kroku

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Klinkierowe ogrodzenie - efekt końcowy. fot. Röben
Klinkierowe ogrodzenie - efekt końcowy. fot. Röben
Röben
Prowizoryczne ogrodzenie nie jest najlepszym rozwiązaniami jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Gdy budowa domu zostanie zakończona, warto zastanowić się nad wykonaniem murowanego ogrodzenia.

Murowane ogrodzenie jest nie tyko bezpieczne ale i trwałe. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem klinkieru, jest to materiał mało nasiąkliwy oraz odporny na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Ogrodzenie z klinkieru przez długi czas nie będzie wymagało żadnych prac naprawczych ani konserwacyjnych, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonane.

Fundamenty

Zanim przystąpimy do wykonania ogrodzenia, należy je wytyczyć w terenie. Kiedy wiemy już, którędy będzie przebiegać, można przystąpić do jego wykonywania. Budowę ogrodzenia zaczynamy, od wykonania wykopu pod fundament. Rodzaj fundamentu, zależy od wykonywanego ogrodzenia. Jeśli będziemy murować tylko same słupy – wtedy wykonujemy wykop tylko pod stopy fundamentowe, jeśli natomiast ogrodzenie będzie miało podmurówkę – musimy wykonać większy wykop – pod ławę fundamentową. Fundament pod ogrodzenie klinkierowe powinien być dość głęboki. W przypadku wykonywania fundamentu w gruncie wysadzinowym, zaleca się jego posadowienie poniżej poziomu przemarzania. W zależności od regionu, jest to od 80 do 140 cm. W gruntach niewysadzinowych, wystarczy fundament na głębokości 60 cm. Szerokość fundamentu nie powinna być mniejsza jak grubość muru.

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Izolacja pozioma a układanie pierwszych cegieł

Aby nie dopuścić do uszkodzenia ogrodzenia i uchronić je przed niszczącym działaniem wilgoci, tuż przed murowaniem, na fundamencie należy wykonać izolację poziomą. Możemy ją wykonać z papy lub masy bitumicznej.
Rozpoczynając układanie cegieł, należy zacząć od narożników i kolejno przesuwać się w kierunku środka, wypełniając przestrzenie pomiędzy narożnikami. Układając elementy ogrodzenia, należy mieszać ze sobą cegły z różnych palet. Wynika to z tego, że są one niejednorodnie kolorystycznie i poszczególne partie mogą różnić się od siebie w niewielkim stopniu. Wykorzystując cegły z różnych palet, unikniemy przejściowych różnic w kolorystyce naszego ogrodzenia.

Odpowiednia zaprawa i ochrona przed wilgocią pomoże zapobiec wykwitom

Ważne jest, aby podczas murowania stosować zaprawę przeznaczoną specjalnie do klinkieru.
Bardzo ważne jest, aby stosowana zaprawa miała właściwą konsystencję, którą możemy uzyskać trzymając się zaleceń producent podczas jej przygotowywania. Użycie niewłaściwej zaprawy może przyczynić się m.in. do powstawania wykwitów. Ponadto, jeśli także fugi zostaną wykonane nieprawidłowo, może wiązać się to z późniejszym pojawieniem się nieestetycznych, białych zacieków na powierzchni ogrodzenia. Istotnym etapem prac, który pozwoli uniknąć nam wykwitów jest ochrona przed wilgocią, która istotna jest zarówno przed murowaniem jak i w trakcie wykonywania prac. Zważywszy na czas wiązania samej zaprawy, powinniśmy nie dopuścić do zawilgocenia cegieł na placu budowy. Możemy to zrobić umieszczając cegły na paletach i przekrywając je folią.

Przęsła

Ogrodzenie można wykonać z klinkieru w całości lub łączyć je z innymi materiałami np. z drewnem.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest stosowanie metalowych przęseł pomiędzy klinkierowymi słupkami. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania specjalnych zasad montażu np. przy pomocy kołków rozporowych lub wmurowując je na specjalną zaprawę. Montowane przęsła powinny być osadzane na przegubach, tak aby umożliwić im rozszerzalność cieplną.

Zobacz także: Jak zrobić efektowne ogrodzenie?

Słupki

Po wymurowaniu słupka, pustą przestrzeń w jego wnętrzu należy zazbroić prętami i wypełnić betonem o takiej samej konsystencji jak zaprawa do klinkieru. Słupki, wykończyć możemy specjalnymi kształtkami klinkierowymi z betonowym rdzeniem. Kształtki niejednokrotnie mają formę stożka, pozwala to na szybkie odprowadzenie wilgoci, która może wniknąć do słupka lub przyczynić się do powstawania wykwitów. Elementy wykończeniowe słupków muruje się stosując klej elastyczny.

Fugowanie

Zanim rozpoczniemy ostatni etap prac jakim jest fugowanie, należy trochę odczekać. O tym, kiedy rozpocząć fugowanie powinien zadecydować fachowiec określając wilgotność muru i warunki atmosferyczne. Fugi należy wypełnić specjalną zaprawą do klinkieru, przygotowaną zgodnie z zaleceniami producenta.
Zaleca się wykonywanie pełnej spoiny, dopuszczalne jest także wykonywanie fugi wypukłej lub wklęsłej, pod warunkiem, że ich brzegi będą stykały się z krawędzią cegieł. Nie zaleca się murowania na puste lub zagłębione spoiny, ponieważ może się w nich zbierać woda. Słupków nie powinno się fugować w czasie złych warunków pogodowych w tym opadów deszczu lub śniegu oraz poniżej temperatury 5°C.

Po zakończeniu prac murarskich

Po zakończeniu morowania, ogrodzenie powinno być chronione jeszcze przez co najmniej 7 dni. Całkowity czas wiązania zaprawy trwa 4 tygodnie. W tym czasie, należy zabezpieczyć mur przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, w tym także temperaturą powyżej 30°C.
Wykonanie ogrodzenia bardzo często wiąże się też z montażem bramy. Choć oba te przedsięwzięcia się łączą, montaż bramy powinien odbywać się niezależnie. Obciążenie dynamiczne powstające przy przesuwaniu bramy mogą spowodować naprężenia mogące spowodować popękanie fug oraz cegieł.
Na samym końcu, po wykonaniu całego ogrodzenia, zaleca się otoczeniem go specjalną opaską żwirową.

Zobacz także: Czym są i do czego służą gabiony?

Zafugowany słupek. fot. Röben
Röben
Fugowanie. fot. Röben
Röben
Górną krawędź ogrodzenia można wykończyć cegłami kształtowymi. fot. Röben
Röben
Słupek jest wewnątrz wzmocniony metalowymi prętami. fot. Röben
Röben
Murowanie kolejnych warstw. fot. Röben
Röben
Ułożone pierwsze warstwy cegieł. fot. Röben
Röben
NAjniższa warstwa. fot. Röben
Röben
Izolacja pozioma. fot. Röben
Röben
Fundament. fot. Röben
Röben
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Ceny mieszkań używanych wzrosły w ciągu roku ponad 15%
  Mieszkania z drugiej ręki w największych miastach są aż o 15,1% droższe niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych NBP. Wzrost cen w przypadku lokali deweloperskich jest jeszcze większy, na co wpłynąć mogły rosnące koszty budowy.
  Biurowce na rynkach regionalnych – analiza rynku
  W pierwszym półroczu br. popyt na biura w największych miastach regionalnych w kraju był większy niż w całym 2021 roku. Także aktywa biurowe w regionach są teraz jednym z głównych celów inwestorów
  Inwestycje na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych [Raport]
  Panująca obecnie niepewność gospodarcza zaczyna oddziaływać na aktywność inwestycyjną na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych (CRE). Prognozowany wpływ sytuacji gospodarczej będzie jednak zróżnicowany dla różnych jego obszarów, a wybrane sektory oraz rynki krajowe wciąż pozostaną atrakcyjne dla inwestorów
  Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?
  Zakup nieruchomości nad morzem kusi inwestorów wieloma aspektami. Wydawałoby się, że wystarczy dobra lokalizacja, by lokata kapitału zwróciła się w kilka lat. Nic bardziej mylnego.
  Ceny nowych mieszkań w lipcu 2022 lekko do góry [Raport]
  Ceny mieszkań od deweloperów lipcu minimalnie drgnęły do góry w większości obserwowanych miast. Spadek odnotowany tylko w jednym. Mimo to kupujący wrócili na rynek, choć wciąż nie jest ich tylu, co na początku roku, a tym bardziej w minionym roku.
  Trzy sposoby na sprawne urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim
  Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim wydaje się być czasochłonnym zadaniem. Jaki kolor farby wybrać? Kupić sofę czy narożnik? Aby uniknąć przytłaczających pytań, mamy trzy sprawdzone porady, dzięki którym dekoracja przyszłego "M" stanie się prostym zadaniem.
  Mieszkanie dla studenta na wynajem. Wysokie czynsze = większe zainteresowanie akademikami
  Znalezienie tanich mieszkań na wynajem jest coraz większym problemem dla studentów. W roku akademickim 2022/2023 nie obędzie się bez castingów organizowanych przez właścicieli mieszkań - ustaliła PAP.
  Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?
  Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.
  Remont dachu a bezpieczeństwo
  Remont dachu często jest przeprowadzany w okresie letnim. Tego typu praca, nawet w przypadku niewielkiego domu, wiąże się z wykonywaniem czynności na wysokości, a zatem niesie za sobą więcej zagrożeń niż zwykłe działania budowlane. W związku z tym dekarze powinni uważnie pilnować swojego bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu zasad BHP, właściwym wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej oraz – co już nie jest takie oczywiste – postawieniu na odpowiednie materiały budowlane.
  Liczba mieszkań dostępnych w programie Mieszkanie bez wkładu własnego
  Jak w największych miastach zmienia się oferta lokali spełniających kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poradnik Rzecznika Finansowego
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może okazać się pomocą dla osób, które mają problem ze spłatą raty kredytu hipotecznego. Jest on dobrą alternatywą, dla osób, które nie chcą albo mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Skorzystać mogą z niego nie tylko kredytobiorcy „złotowi”, ale również tacy, którzy zaciągnęli kredyt w walucie obcej. Pomoc może zostać udzielona maksymalnie aż na okres 36 miesięcy.
  Dodatek węglowy. 3 tys. zł będzie można wydać nie tylko na zakup węgla
  Sejm przyjął ustawę o dodatkach węglowych w piątek 22 lipca. Brak kryterium dochodowego jest jednym z bardziej krytykowanych zapisów projektu.
  Wzrost cen materiałów budowlanych i mieszkań, a wartość ubezpieczenia domu - w przypadku szkód ubezpieczenie może nie wystarczyć
  Ceny materiałów budowlanych i mieszkań poszybowały. Eksperci Wiener wyliczyli, że produkty potrzebne przy generalnym remoncie łazienki wzrosły w ciągu 3,5 roku o prawie 10 tys. zł. To oznacza, że w razie ewentualnych szkód w mieszkaniu, ubezpieczenie wykupione kilka lat temu nie pokryje w pełni kosztów remontu. Tzw. luka ubezpieczeniowa stanowi realny problem - tylko 1/3 Polaków wie, ile może kosztować przywrócenie mieszkania do poprzedniego stanu na przykład po pożarze lub kradzieży – wynika z badania firmy Wiener.
  Wynajem mieszkania obcokrajowcom. Rynek nieruchomości w czasach wojny
  Do Polski od początku trwającej w Ukrainie wojny przyjechało blisko 5 milionów uchodźców , wielu z nich zdecydowało się tu pozostać na dłużej i poszukać własnego, tymczasowego lokum. Jednocześnie, wielu właścicieli mieszkań ma obawy, przed zawarciem umowy z obcokrajowcem.
  Rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe - podsumowanie II kwartłau 2022
  Powierzchnie biurowe w II kwartale 2022 r. cieszyły się dużym zainteresowaniem najemców. W tym okresie wynajętych zostało aż 190 000 mkw., czyli o 24% więcej, niż w I kwartale br. Łączny popyt w I połowie roku wyniósł 343 000 mkw., co stanowi wzrost o 28% w stosunku to analogicznego okresu w 2021 r. Ożywienie po stronie najemców przełożyło się na wzrost czynszów, średnio o 0,25-0,50 € za mkw. miesięcznie. Najdrożej jest w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.
  Uprawnienia budowlane od 1 sierpnia w elektronicznej bazie. Dokumenty papierowe nie będą wymagane
  Uprawnienia budowlane zostały zgromadzane w Centralnym Rejestrze osób posiadających Uprawnienia Budowlane i zastąpią papierowe dokumenty i skany.
  Wyniki budownictwa w czerwcu 2022 roku
  GUS podał wyniki budownictwa w czerwcu 2022 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 5,3% wyższa niż w maju i jednocześnie wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku o 5,9%. W maju roczna dynamika produkcji wyniosła 13,0%.
  Ankieta NBP: banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej
  Kredyty będą jeszcze mniej dostępnej niż obecnie - na III kwartał br. banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych; oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny - wynika z wyników ankiety NBP.