REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Murowanie klinkierowego ogrodzenia. Przewodnik, krok po kroku

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Klinkierowe ogrodzenie - efekt końcowy. fot. Röben
Klinkierowe ogrodzenie - efekt końcowy. fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Prowizoryczne ogrodzenie nie jest najlepszym rozwiązaniami jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Gdy budowa domu zostanie zakończona, warto zastanowić się nad wykonaniem murowanego ogrodzenia.

Murowane ogrodzenie jest nie tyko bezpieczne ale i trwałe. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem klinkieru, jest to materiał mało nasiąkliwy oraz odporny na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Ogrodzenie z klinkieru przez długi czas nie będzie wymagało żadnych prac naprawczych ani konserwacyjnych, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonane.

REKLAMA

Fundamenty

Zanim przystąpimy do wykonania ogrodzenia, należy je wytyczyć w terenie. Kiedy wiemy już, którędy będzie przebiegać, można przystąpić do jego wykonywania. Budowę ogrodzenia zaczynamy, od wykonania wykopu pod fundament. Rodzaj fundamentu, zależy od wykonywanego ogrodzenia. Jeśli będziemy murować tylko same słupy – wtedy wykonujemy wykop tylko pod stopy fundamentowe, jeśli natomiast ogrodzenie będzie miało podmurówkę – musimy wykonać większy wykop – pod ławę fundamentową. Fundament pod ogrodzenie klinkierowe powinien być dość głęboki. W przypadku wykonywania fundamentu w gruncie wysadzinowym, zaleca się jego posadowienie poniżej poziomu przemarzania. W zależności od regionu, jest to od 80 do 140 cm. W gruntach niewysadzinowych, wystarczy fundament na głębokości 60 cm. Szerokość fundamentu nie powinna być mniejsza jak grubość muru.

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Izolacja pozioma a układanie pierwszych cegieł

Aby nie dopuścić do uszkodzenia ogrodzenia i uchronić je przed niszczącym działaniem wilgoci, tuż przed murowaniem, na fundamencie należy wykonać izolację poziomą. Możemy ją wykonać z papy lub masy bitumicznej.
Rozpoczynając układanie cegieł, należy zacząć od narożników i kolejno przesuwać się w kierunku środka, wypełniając przestrzenie pomiędzy narożnikami. Układając elementy ogrodzenia, należy mieszać ze sobą cegły z różnych palet. Wynika to z tego, że są one niejednorodnie kolorystycznie i poszczególne partie mogą różnić się od siebie w niewielkim stopniu. Wykorzystując cegły z różnych palet, unikniemy przejściowych różnic w kolorystyce naszego ogrodzenia.

Odpowiednia zaprawa i ochrona przed wilgocią pomoże zapobiec wykwitom

Ważne jest, aby podczas murowania stosować zaprawę przeznaczoną specjalnie do klinkieru.
Bardzo ważne jest, aby stosowana zaprawa miała właściwą konsystencję, którą możemy uzyskać trzymając się zaleceń producent podczas jej przygotowywania. Użycie niewłaściwej zaprawy może przyczynić się m.in. do powstawania wykwitów. Ponadto, jeśli także fugi zostaną wykonane nieprawidłowo, może wiązać się to z późniejszym pojawieniem się nieestetycznych, białych zacieków na powierzchni ogrodzenia. Istotnym etapem prac, który pozwoli uniknąć nam wykwitów jest ochrona przed wilgocią, która istotna jest zarówno przed murowaniem jak i w trakcie wykonywania prac. Zważywszy na czas wiązania samej zaprawy, powinniśmy nie dopuścić do zawilgocenia cegieł na placu budowy. Możemy to zrobić umieszczając cegły na paletach i przekrywając je folią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przęsła

Ogrodzenie można wykonać z klinkieru w całości lub łączyć je z innymi materiałami np. z drewnem.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest stosowanie metalowych przęseł pomiędzy klinkierowymi słupkami. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania specjalnych zasad montażu np. przy pomocy kołków rozporowych lub wmurowując je na specjalną zaprawę. Montowane przęsła powinny być osadzane na przegubach, tak aby umożliwić im rozszerzalność cieplną.

Zobacz także: Jak zrobić efektowne ogrodzenie?

Słupki

Po wymurowaniu słupka, pustą przestrzeń w jego wnętrzu należy zazbroić prętami i wypełnić betonem o takiej samej konsystencji jak zaprawa do klinkieru. Słupki, wykończyć możemy specjalnymi kształtkami klinkierowymi z betonowym rdzeniem. Kształtki niejednokrotnie mają formę stożka, pozwala to na szybkie odprowadzenie wilgoci, która może wniknąć do słupka lub przyczynić się do powstawania wykwitów. Elementy wykończeniowe słupków muruje się stosując klej elastyczny.

Fugowanie

Zanim rozpoczniemy ostatni etap prac jakim jest fugowanie, należy trochę odczekać. O tym, kiedy rozpocząć fugowanie powinien zadecydować fachowiec określając wilgotność muru i warunki atmosferyczne. Fugi należy wypełnić specjalną zaprawą do klinkieru, przygotowaną zgodnie z zaleceniami producenta.
Zaleca się wykonywanie pełnej spoiny, dopuszczalne jest także wykonywanie fugi wypukłej lub wklęsłej, pod warunkiem, że ich brzegi będą stykały się z krawędzią cegieł. Nie zaleca się murowania na puste lub zagłębione spoiny, ponieważ może się w nich zbierać woda. Słupków nie powinno się fugować w czasie złych warunków pogodowych w tym opadów deszczu lub śniegu oraz poniżej temperatury 5°C.

Po zakończeniu prac murarskich

Po zakończeniu morowania, ogrodzenie powinno być chronione jeszcze przez co najmniej 7 dni. Całkowity czas wiązania zaprawy trwa 4 tygodnie. W tym czasie, należy zabezpieczyć mur przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, w tym także temperaturą powyżej 30°C.
Wykonanie ogrodzenia bardzo często wiąże się też z montażem bramy. Choć oba te przedsięwzięcia się łączą, montaż bramy powinien odbywać się niezależnie. Obciążenie dynamiczne powstające przy przesuwaniu bramy mogą spowodować naprężenia mogące spowodować popękanie fug oraz cegieł.
Na samym końcu, po wykonaniu całego ogrodzenia, zaleca się otoczeniem go specjalną opaską żwirową.

Zobacz także: Czym są i do czego służą gabiony?

Zafugowany słupek. fot. Röben
Röben
Fugowanie. fot. Röben
Röben
Górną krawędź ogrodzenia można wykończyć cegłami kształtowymi. fot. Röben
Röben
Słupek jest wewnątrz wzmocniony metalowymi prętami. fot. Röben
Röben
Murowanie kolejnych warstw. fot. Röben
Röben
Ułożone pierwsze warstwy cegieł. fot. Röben
Röben
NAjniższa warstwa. fot. Röben
Röben
Izolacja pozioma. fot. Röben
Röben
Fundament. fot. Röben
Röben
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA