reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak wykonać ściany domów z bali?

Jak wykonać ściany domów z bali?


Domy z bali są dość charakterystyczne. Z bali buduje się zarówno budynki mieszkalne jak i letniskowe. Najbardziej charakterystyczną cechą tego rodzaju budownictwa, są ściany budynków wznoszone z litych, drewnianych bali łączonych ze sobą na tzw. zamki (węgły).

Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzna domów z bali wykonuje się z litych bali drewnianych o różnych przekrojach. Najczęściej spotykanymi przekrojami są:
- bale okrągłe pełne,
- bale dwustronnie zaokrąglone,
- bale klasyczne z zewnętrzną zaokrągloną powierzchnią i prostą od środka,
- bale prostokątne,
- oraz inne produkowane na specjalne zamówienie.

Zobacz także: Dlaczego warto budować domy drewniane?

Ściany zewnętrzne domów z bali wznoszone są w konstrukcji wieńcowej, zwanej także konstrukcją węgłową lub zrębową. Konstrukcja ściany składa się z bali ułożonych poziomo, łączonych ze sobą w narożach domu na tzw. zamki (węgły). Naroża domu z bali mogą być z tzw. ostatkami, końcami belek wystającymi poza obrys budynku. Można także wznosić ściany bez ostatków. Poziome bale, łączy się ze sobą za pomocą drewnianych kołków zwanych tyblami. Dopuszczalne jest także łączenie na gwoździe lub metalowe kotwy. Podczas spajania poszczególnych bali, są one dodatkowo uszczelniane np. za pomocą sznura, pakuły, wysuszonego mchu lub wełny drzewnej. Pierwszy poziomy bal, stanowiący podstawę pod kolejne nazywa się balem podwalinowym, natomiast ostatni poziomy bal kończący budowę ściany nazywany jest balem oczepowym – to właśnie na nim opiera się konstrukcja dachu.

Ściany wewnętrzne

To jak będą wyglądały ściany wewnętrzne w domu z bali zależy przede wszystkim od inwestora. Chcąc zachować klimat „drewnianej chaty”, ściany wewnętrzne tak samo jak zewnętrzne można wykonać z bali. Nie wyklucza to oczywiście różnorodności ścian w nowo powstałym domu. To, że w salonie będziemy mieć ściany z bali nie eliminuje płytek ceramicznych na ścianach w kuchni czy łazience. Jeśli nie chcemy mieć w domu tylko drewnianych ścian, najlepiej jest wykorzystać do tego celu płytę gipsowo-kartonową. Umocowana na specjalnym stelażu, pozwoli nam w domu wykończyć ściany tapetą lub wyżej wspomnianymi płytkami. Należy pamiętać, aby przed położeniem materiału wykończeniowego, ścianę zaszpachlować i pomalować podkładem.

Zobacz także: Jak wykonać ściany domów z bali?

Wykonywanie ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych jest szybkie i eliminuje nam prace mokre pojawiające się przy wykonywaniu standardowych ścian murowanych. Poza tym, ściany z karton-gipsu wykonuje się szybko, przyspiesza to czas wprowadzenia się do nowo wybudowanego domu. Ściany z płyt gipsowo-kartonowych mają niestety też swoje wady. Mają niską odporność na uderzenia i nie są odporne większe obciążenia, są także słabą izolacją akustyczną. Planując zawieszenie na nich np. dość ciężkich szafek kuchennych czy łazienkowych, już w trakcie budowy domu warto zamontować we właściwych miejscach dodatkowe elementy wzmacniające.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Z bali buduje się zarówno budynki mieszkalne jak i letniskowe fot. J.Żarnowska
Z bali buduje się zarówno budynki mieszkalne jak i letniskowe fot. J.Żarnowska

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama