reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zalety i wady okien w dachu

Zalety i wady okien w dachu

Okna dachowe są najczęściej wybieraną formą naturalnego doświetlania pomieszczeń poddaszy. Wyprzedzają lukarny czy bawole oko. Czasami, są jedyną formą umożliwiającą wpuszczenie promieni słonecznych do pomieszczeń. Okna dachowe, oprócz swoich zalet mają również wady.


Okna montowane w płaszczyźnie połaci dają więcej światła naturalnego niż okna umieszczone w pionie. Można je montować prawie w każdym dachu. Wymagane nachylenie połaci dachowej to 15–90°. W porównaniu z innymi sposobami doświetleń poddasza, okna połaciowe jako jedyne nie zmieniają konstrukcji dachu. Przy adaptacji poddaszy, aby naturalnie oświetlić pomieszczenie, nie jest wymagana zmiana więźby dachowej. Kolejną zaletą okien dachowych jest ograniczony dostęp z zewnątrz. Ponadto kąt nachylenia okna zwiększa komfort użytkowników w tym, że nikt ich nie będzie podglądał z sąsiedniej działki.

Okna połaciowe są bardziej narażone na wilgoć niż okna ścienne. Para wodna pochodząca z pomieszczeń użytkowych unosi się wraz z ciepłym powietrzem do góry, wędrując aż do powierzchni dachu. Okna są paroszczelne, dlatego na ich powierzchni następuje kondensacja pary wodnej. Materiały z jakich wykonane są ramy okienne, powinny być wysoko odporne na wilgoć. W oknach dachowych powinny być zamontowane specjalne nawiewniki w celu wymiany zużytego i zawilgoconego powietrza. To, co jest zaletą okien dachowych, czyli duża ilość przepuszczanego światła naturalnego, może być również wadą w okresie letnim, kiedy to następuje duże nagrzewanie się pomieszczeń. Konieczne jest wtedy stosowanie osłon okiennych w postaci rolet czy żaluzji. Szyby okien dachowych brudzą się szybciej, niż okien ściennych. Wymaga to częstszego ich mycia, co nie zawsze jest łatwe, ze względu na utrudniony dostęp do zewnętrznej powierzchni okna np. w przypadku okien uchylnych, a nie obrotowych. Na szybach okien dachowych może zalegać śnieg, co ogranicza dostęp światła. Również okna znajdujące się pod drzewami mogą być w okresie jesiennym przysłonięte opadającymi liśćmi. Konieczne może być okresowe usuwanie śniegu czy liści. Montaż okien dachowych wymaga dużej precyzji i uwagi. Jest to miejsce szczególnie narażone na podciekanie. Okno w dachu musi być szczelnie połączone z hydroizolacją i pokryciem dachowym, co niektórym wykonawcom zajmuje to dużo pracy i wymaga od nich dużo wysiłku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okna dachowe są najczęściej wybieraną formą naturalnego doświetlania pomieszczeń poddaszy. Wyprzedzają lukarny czy bawole oko
Okna dachowe są najczęściej wybieraną formą naturalnego doświetlania pomieszczeń poddaszy. Wyprzedzają lukarny czy bawole oko

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama