| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak prawidłowo zamontować okno?

Jak prawidłowo zamontować okno?


Po zamontowaniu okno stanowi jedną część z murem i jest poddawane różnym obciążeniom. Jest narażone na parcie wiatru czy oparcie użytkowników np. podczas mycia. Najczęstszym błędem przy montażu okien jest odkształcenie ramy okiennej, co uniemożliwia swobodne jego otwieranie i użytkowanie. Aby uniknąć tego typu problemów podczas montażu okien należy przestrzegać pewnych zasad.

Przed przystąpieniem do mocowania okna w otworze ściennym, wszystkie krawędzie muru powinny być oczyszczone i wyrównane. Szczególnie, kiedy prowadzona jest wymiana
starych okien, należy usunąć stare elementy mocowania i resztki materiału uszczelniającego.

Ramę okienną bez skrzydeł umieszcza się w ościeży i wstępnie mocuje za pomocą drewnianych klinów i podkładek. Należy pamiętać o odpowiednim doborze wymiarów okna do wymiarów ościeżnicy. Rama okienna powinna być o 2-3 cm węższa i o około 5 cm niższa. Pozwoli to na prawidłowe osadzenie i wypoziomowanie okna w ścianie. W przypadku okien z występującym węgarkiem (wypust ściany po stronie zewnętrznej budynku) wymiary okna powinny być dobrane w zależności od wielkości węgarka. Pozostawienie luzów wokół okien pozwala na uszczelnienie połączenia i zamontowanie parapetów. Montując większe okna należy zostawić luz, ze względu na temperaturową rozszerzalność materiałów, z których wykonane są okna, szczególnie, kiedy są w ciemnych kolorach. Jeśli planowany jest montaż rolet zewnętrznych, należy zostawić miejsce na jej obudowę, tak by skrzynka była schowana w ścianie.

Punkty mocowania ramy okiennej do muru powinny się znajdować w każdym narożu otworu – 15 cm odsunięte od krawędzi, a następnie oddalone od siebie o 80 cm w przypadku okien drewnianych i 70 cm – okien plastikowych. Okna mocuje się za pomocą kotew, śrub i tulei. Ich rodzaj powinien być dobrany do kształtu ramy. Bywa również, że okno jest osadzane w płaszczyźnie ocieplenia. W takim przypadku ich mocowanie może się odbywać jedynie za pomocą kotew, kiedy są zagłębiane w ścianie monolitycznej. Inaczej okna nie mają solidnego zamocowania.

Po zamocowaniu ramy do muru, zaczepia się skrzydła okienne i sprawdza ich wszystkie funkcje – otwieranie, zamykanie, uchylanie. Po stwierdzeniu prawidłowego działania usuwa się drewniane kołki, szczeliny wypełnia się pianką, jej nadmiar usuwa i następnie montuje podokienniki.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Po zamontowaniu okno stanowi jedną część z murem
Po zamontowaniu okno stanowi jedną część z murem

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »