reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak wybrać odpowiedni nawiewnik okienny?

Jak wybrać odpowiedni nawiewnik okienny?

Kiedy odczuwamy, że komfort przebywania w pomieszczeniu nie jest do końca zapewniony, ze względu na nieświeży zapach powietrza i osadzającą się wilgoć, powinniśmy się zastanowić nad zastosowaniem nawiewników okiennych. Ich wybór powinien być przemyślany, a ilość wstępnie obliczona.

Polska Norma PN-83/B-03430 Az3 2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania" oraz Rozporządzenie Ministra infrastruktury określają ile należy dostarczyć świeżego powietrza do pomieszczeń w zależności od jego przeznaczenia i planowanej liczby osób w nim przebywających. Po zebraniu tych danych, możemy dobrać odpowiedni nawiewnik okienny o określonym możliwym przepływie powietrza, oraz ilość niezbędnych nawiewników. Nasza decyzja powinna być również uzależniona od warunków jakie panują w danym pomieszczeniu.

Na rynku są dostępne różne rodzaje nawiewników okiennych, które różnią się sposobem działania. Są to nawiewniki higrosterowane, które ilość przepuszczanego powietrza uzależniają od wilgotności w wewnątrz pomieszczenia, nawiewniki ciśnieniowe, których działanie oparte jest na różnicy ciśnień panujących w pomieszczeniu i na zewnątrz oraz nawiewniki sterowane ręcznie. Należy jednak pamiętać, że te ostatnie, nawet po całkowitym ich zamknięciu dostarczają świeże powietrze do pomieszczenia, tylko w minimalnym wymaganym stopniu.

Należy się zastanowić, czy komfort przebywania w pomieszczeniu uzależnimy od mechanizmów nawiewników samosterowalnych czy sami będziemy mieć nad nim kontrole. Dodatkowym aspektem jest zasada działania nawiewnika higroterowanego. Otwór tych nawiewników, przez który przedostaje się świeże powietrze poszerza się w momencie zwiększenia poziomu zawilgocenia powietrza w pomieszczeniu, a więc kiedy warunki, spowodowane niesprawnym działaniem wentylacji, pogorszą się, a nasz komfort w pomieszczeniu obniża. Nawiewniki ciśnieniowe tym bardziej ręcznie sterowane do takiego stanu nie dopuszczą. Przepisy prawne, ograniczają stosowanie nawiewników higrosterowanych i ciśnieniowych w pomieszczeniach, gdzie spalany jest gaz.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama