reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak prawidłowo uszczelnić okna?

Jak prawidłowo uszczelnić okna?

Szczelne okna to podstawa każdego domu energooszczędnego. Obecnie produkowane okna posiadają doskonałą szczelność, dzięki czemu ich izolacyjność cieplna jest wysoka. Stare okna drewniane posiadają wiele szpar, dlatego tak ważne jest ich uszczelnianie, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Służą do tego specjalne materiały w postaci pianek, silikonów czy taśm.

Każde okno musi być szczelne i musi zapewniać wymianę powietrza. Przepisy prawne określają minimalną ilość powietrza, która musi być dostarczona do pomieszczenia. W starych oknach powietrze przenikało przez pozostawione szczeliny. Szczeliny były również stosowane ze względu na temperaturową zmianę kształtów ramy okiennej. Jednak, w zimie przez te szpary tracimy najwięcej ciepła wyprodukowanego przez asze grzejniki. Nie tylko oszczędność energii i pieniędzy zmusza nas do podejmowania czynności uszczelniania okien. Bywa, że komfort użytkowników jest zakłócony przez zimne ciągi powietrza przez nieszczelne okna. Sposoby uszczelniania okien możemy zróżnicować w zależności od miejsca występowania nieszczelności.

Okno. Fot. Stolmar Sp. z o.o.

Ościeżnice

Szczeliny w miejscu połączenia ościeżnicy z murem wynikają z zapewnienia możliwości swobodnej pracy drewna ze względu na zmiany temperatury. W przypadku starego budownictwa, miejsca takie ulegają również wyrobieniu i powstawaniu większych nieszczelności. Do uzupełniania tych ubytków służą pianki poliuretanowe. Wstrzykuje się je w szczelinę specjalnym pistoletem przez wąską rurkę. Pianka po wprowadzeniu rozpręża się i zastyga. Jej nadmiar można z łatwością przyciąć do odpowiednich kształtów przy pomocy nożyka. Przed przystąpieniem do prac należy uszczelniane miejsce oczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń by pianka miała dobrą przyczepność do podłoża. Należy pamiętać, że otwarty pojemnik z pianką poliuretanowa trzeba zużyć do końca. Pozostawiona otwarta pianka zasycha i nie nadaje się do użycia. 

Zobacz także:  Jak prawidłowo dobrać uszczelkę okienną?

Połączenie szyb z ramą

Dawniej, szyby mocowane w ramie drewnianej były uszczelniane kitem. Był to tani i łatwy w użyciu materiał, ale pod wpływem warunków atmosferycznych wykruszał się i trzeba było go uzupełniać. Dziś do uszczelniania tego typu połączeń używane są sylikony. Kupuje się je w specjalnych pojemnikach ze stożkowym zakończeniem. Każdy pojemnik wymaga specjalnego dozownika. Silikony są dobrą barierą wodną, więc woda nie ma możliwości wnikania w przestrzenie międzyszybowe. Powierzchnie pod stosowanie silikonów powinny być oczyszczone ze starego kitu i tłustych zanieczyszczeń.

Zobacz także:  Jak prawidłowo zamontować okno?

Na styku ramy skrzydła z ościeżnicą

Ze względu na swobodę otwierania okien i uniknięcia zablokowania się ich w ościeżnicy zostawia się kilkumilimetrową szparę pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą. Latem zapewnia to również swobodną wymianę powietrza, zimą nie jest to już tak przyjemne. Kiedyś, tego typu szczeliny zatykano watą lub innymi materiałami ze starej odzieży. Nie miało to estetycznego wyglądu, dlatego dziś powszechnie stosowane są specjalne taśmy. Mogą być one gąbkowe, gumowe, silikonowe i piankowe. Najcieplejsze są to uszczelki silikonowe, za to uszczelki gumowo-silikonowe są najtrwalsze. Taśmy mogą być samoprzylepne lub mocowane w specjalnych wyżłobieniach w ramie okna. Wybór odpowiedniej taśmy-uszczelki zależy od jej kształtu, który musi być dopasowany do okna i dawać swobodę jego otwierania i zamykania.

Zobacz także: Ekspert radzi: Jak kupić dobre okna?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama