| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zalety i wady pokryć dachowych z blachy płaskiej

Zalety i wady pokryć dachowych z blachy płaskiej

Pokrycia z blach są chętnie stosowane głównie z powodu ich lekkości i trwałości. Do pokryć dachowych z blachy zaliczamy: blachodachówki, blachę trapezową i blachy płaskie. Te ostatnie powszechnie stosowane kilkadziesiąt lat temu a obecnie trochę zapomniane, teraz powracają na rynek z lepszymi parametrami i nowoczesnym wyglądem.

Blachy płaskie stosowane do krycia dachów mogą być miedziane, cynkowe, aluminiowe czy stalowe. To od ich rodzaju zależą parametry trwałości i wytrzymałości, ale i również cena. 

Główną zaletą blachy płaskiej jest jej elastyczność i przez to możliwość stosowania na najbardziej wyszukanych kształtach dachów. Doskonale się sprawdza na zaokrąglonych połaciach a jej elastyczność ułatwia pracę przy wykonywaniu połączeń. W związku z tym, blachy płaskie w prosty sposób można łączyć na rąbki stojące co daje szczelne i trwałe połączenie. Ich elastyczność zależy od temperatury otoczenia. W temperaturze poniżej 0°C możliwość łatwego formowania blachy maleje.

Nie należy wykonywać gięcia blachy w temperaturze poniżej -10°C. Może to spowodować powstanie pęknięć i złuszczeń co wpływa niekorzystnie na trwałość przykrycia.

Przykrycia z blachy płaskiej można stosować na dachach nachylonych pod każdym kątem. Nadają się za równo do dachów płaskich jak i stromych. Należy jednak pamiętać o wykonaniu szczelnych połączeń w przypadku dachów o mniejszym kącie nachylenia. Jest to spowodowane dłuższym czasem spływu wody opadowej z połaci i co za tym idzie, możliwości wnikania wody pod przykrycie. W przypadku dachów płaskich, odradza się stosowanie pasów z blachy płaskiej, krótszych niż odległość od kalenicy do okapu. Wymaga to wykonywania połączeń poziomych blachy co może wpłynąć na szczelność dachu.

Połączenia poziome blach, można wykonywać w przypadku dachów o nachyleniu połaci większym niż 10%.

Blacha plaska dobrze sprawdza się przy wykonywaniu różnego rodzaju obróbek blacharskich, wykończeń i elementów dekoracyjnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »